ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

اقدامات حفاظتي و كمكهاي اوليه در رابطه با سلاحهاي شيميايي

مهدي ملك نژاد- فوق تخصص ريه بالغين

عضو هيئت علمي آموزشكده شهيد بهشتي مشهد

مهمترين اقدام حفاظتي و كمك اوليه براي مصدوميني كه در برابر اين نوع سلاح ها قرار گرفته اند, ماسك و لباس ايمني مي باشد.

الف) ماسك ايمني: ماسك ايمني از بهترين وسايل ايمني به شمار مي رود و به هر رزمنده آموزش لازم جهت به كارگيري اين وسيله داده مي شود.

ب) لباس ايمني: لباس ايمني شامل سه قسمت است:

1) يك دست لباس رو ( بلوز و شلوار ) كه محافظ در برابر مواد شيميايي است.

2) كفش محافظ شيميايي

3) دستكش محافظ شيميايي

ج) پادزهرها: قرص هاي مخصوص محافظت در برابر عامل اعصاب (پريدوستيگماين), جعبه مخصوص آلودگي زدايي از پوست(M258A1) و جعبه پادزهر گازهاي اعصاب از ديگر وسايل حفاظتي در برابر عوامل شيميايي مي باشند كه هر فردي كه در برابر اين گازها قرار مي گيرد بايد در اختيار داشته باشد.

دفاع غير نظامي: چنانچه وسايل ايمني ذكر شده فوق در دسترس شما قرار ندارد بايد از وسايلي استفاده كنيد كه خودتان آن را تهيه مي كنيد. وسايل مورد نياز:

1) كيسه نايلوني ضخيم به اندازه حجم بدن

2) كيسه نايلوني ضخيم و شفاف به اندازه حجم سر

3) دستكش نايلوني

4) باند زخم بندي

5) زغال

6) جوش شيرين

7) كش

8) پوتين.

طرز تهيه وسايل ايمني:

الف) كيسه نايلوني را مانند لباس دوخته و آن را بر تن كنيد. چنانچه بادگير و يا لباس چرمي و يا ريز بافت داريد مي توانيد از آنها استفاده كنيد.در هنگام دوخت دقت كنيد كه حتي المقدور گاز شيميايي نتواند از آن عبور كند.

ب) كيسه نايلوني ضخيم و شفافي را كه به اندازه سر شماست روي سر خود قرار داده و دقيقا در مقابل دهان بيني يك يا دو سوراخ در آن ايجاد كنيد.( توجه شود اين كيسه بايد يك تكه بوده و نبايد دوخته شود و يا اينكه سوراخ ديگري داشته باشد)

ج) چند لايه باند زخم بندي را روي هم قرار داده و به اندازه حجم دهان و بيني خود قيچي كنيد.(توجه داشته باشيد چند سانتي متر بيشتر از سطح دهان و بيني شما باشد) زغالي را كه قبلا آماده كرده ايد كاملا خرد كرده و به صورت دانه هاي ريز در آوريد: زغال خرد شده را درون يك باند زخم بندي طوري قرار دهيد كه يك لايه محافظ در برابر ورود هواي آلوده تشكيل دهد.مي توانيد به جاي اين ماسك از ماسك طبي به علاوه يك لايه زغال خرد شده كه در باند زخم بندي قرار گرفته استفاده كنيد.

د) يك بطري را به اندازه سه چهارم آب بريزيد . سپس پودر جوش شيرين را در آن ريخته و به هم بزنيد و سپس مجددا اين عمل را تكرار كنيد تا موقعي كه ديگر جوش شيرين در آب حل نشود و رسوب توليد نمايد در اين جا محلول جوش شيرين آماده است طرز استفاده از وسايل ايمني ذكر شده:

1) در هنگام حمله شيميايي نفس خود را حبس كرده و فورا كيسه نايلوني مخصوص را بر سر خود گذاشته و ماسك را بر روي بيني و دهان خود قرار دهيد و دقت كنيد هوا از اطراف آن وارد دهان و بيني شما نشود .

2) دستكش هاي نايلوني را به دست كرده و كش دور دست را بيندازيد.

3) مقداري محلول جوش شيرين روي ماسك ريخته و آن را خيس كنيد.

4) لباس هاي نايلوني را بر تن كرده و پاچه ها و آستين ها را كش بيندازيد.

5) پوتين را بپوشيد و كش پاچه شلوار را روي آن بيندازيد.

كمك هاي اوليه :

صدمات چشم:

سوختگي چشم ها: چشم ها ممكن است دچار سوختگي شيميايي, حرارتي يا نوري شوند.

1) سوختگي شيميايي: سوختگي چشم با مواد اسيدي و قليايي ايجاد شده و در هر دو صورت شستن چشم ها با حجم زياد و جريان آرام آب بر روي چشم هاست. مي توانيد چشم مصدوم را زير جريان آرام شير آب بگيريد و يا اين كه سر مصدوم را در يك ظرف آب فرو برده و از او بخواهيد كه چشم هايش را باز بسته كند. اين كار در مورد سوختگي با مواد قليايي(آهك, بيكربنات سديم و پتاسيم) به مدت حداقل20 دقيقه و در سوختگي با مواد اسيدي(جوهر نمك, اسيد سولفوريك) به مدت 5 الي 10 دقيقه لازم و ضروري است. اگر چشم ها در اثر درد شديد بسته شده بود با ملايمت ولي قاطعانه چشم ها را باز كرده و آن را شستشو دهيد: سپس آن ها را با يك بانداژ به صورت شل بسته و مصدوم را به مركز درماني انتقال دهيد.

2) سوختگي حرارتي: هنگامي كه فردي دچار سوختگي صورت ناشي از آتش شد پلك ها به علت حرارت بيش از اندازه به سرعت بسته مي شود. چنانچه مصدوم دچار سوختگي پلك يا صورت شد, پانسمان انجام ندهيد و سوختگي را لمس نكنيد و فورا به مركز درماني مجهز انتقال دهيد.

3) سوختگي با اشعه : اشعه مادون قرمز, تابش آفتاب,نور ليزر و يا اشعه ماورا بنفش(نور جوشكاري) مي تواند باعث سوختگي چشم شود. در بعضي از اين موارد دردي وجود ندارد ولي در بعضي مانند جرقه جوشكاري يا آفتاب زدگي چشم, درد زيادي وجود دارد. در اين حالت چشم ها را با آب سرد بشوييد و سپس آن ها را با پانسمان شل ببنديد.

 نكته: در موارد خاص معمولا هر دو چشم پانسمان مي شود اما در محيط هاي خطرناك(جنگ, آتش سوزي و...) چشم صدمه نديده پوشانده نمي شود تا مصدوم قادر به ديدن باشد.

منبع: فيزيك هسته اي، عطر منش،انتشارات نشر دانشگاهي،1381

 


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک