ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

 

ميزان شيوع و اپيدميولوژي

ميزان شيوع فقرآهن درايران شناخته شده نيست. بررسي هاي انجام شده فاقد مدارك علمي كافي مي باشند ولي آمارهاي جهاني از شيوع بيشتر فقرآهن دركشورهاي درحال توسعه خبر مي دهد .

تشخيص

سازمان بهداشت جهاني اقلام زير را براي تشخيص كم خوني انتشار داده است .

- مردان : هموگلوبين كمتراز 13 گرم دردسي ليتر

- خانمها : كمتراز 12 گرم دردسي ليتر

- بانوی حامله: كمتراز 11 گرم دردسي ليتر درسه ماهه اول و سوم كمتراز 5/10 گرم درسه ماهه دوم

- كودك 6 ماهه تا 9/4 ساله: كمتراز 11 گرم

- كودك 5 ساله تا 9/11 ساله: كمتراز 5/11 گرم

اگر چه كمبود هموگلوبين اغلب  نشان دهنده كم خوني فقر آهن است ولي تعدادي از كم خوني ها به علت فقرآهن نيست .بهترين آزمايش براي تشخيص فقرآهن اندازه گيري مقدار فريتين  است.

قرص‌ آهن فقط با تجویز پزشک

در حال حاضر حدود نیمی از زنان جهان مبتلا به كمبود آهن و یك‌ چهارم زنان جهان مبتلا به كم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند.

درمان کم خونی ناشی از فقر آهن

راه های درمان این بیماری کدام است؟

برای درمان بیماری "کم خونی فقر آهن" تجویز داروهای حاوی آهن لازم است و معمولاً فقط مصرف غذاهای آهن دار مانند گوشت قرمز ، گوشت سفید و سبزیجات سبز تیره برای درمان کافی نمی باشد.غذاهای غنی از آهن عبارتند از : گوشت قرمز- ماهی - مرغ- زرده تخم مرغ - جگر– قلوه- سبزی های دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج تازه و جعفری- حبوبات مثل عدس و لوبیا- آجیل - خشکبار مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زرد آلو، توت خشک، انجیر خشک و کشمش.در اطفال که به طور معمول مایل به مصرف دارو به صورت قرص یا کپسول نمی باشند، از قطره یا شربت آهن استفاده می شود. بعد از دادن قطره آهن به کودک، باید دندان ها و دهان او را شست، چون امکان سیاه شدن دندان ها در طولانی مدت وجود دارد. مکمل آهن در بزرگسالان معمولاً به صورت قرص تجویز می شود. معمولاً 3 یا 4عدد قرص در طی یک روز تجویز می شود، یعنی با هر وعده غذایی یک عدد قرص و موقع خواب هم یک عدد قرص تجویز می شود. به طور معمول مصرف این دارو به مدت یک سال مورد نیاز می باشد. در این صورت نه تنها کم خونی بیمار بر طرف می شود، بلکه ذخیره آهن بدن هم تأمین می شود. البته در بعضی مکمل های مولتی ویتامین- مینرال هم ، آهن وجود دارد. گاهی اوقات در افرادی که به هیچوجه نمی توانند از داروهای خوراکی استفاده کنند و یا این که جذب آهن خوراکی در آنها کم است، از ترکیبات تزریقی آهن استفاده می کنند. تزریق آهن ممکن است عوارض خطرناکی به دنبال داشته باشد، بنابراین تا حد امکان نباید از این ترکیبات استفاده شود و در موارد ضروری نیز حتما توسط پزشک متخصص خون، باید این دارو تزریق شود.

آیا این بیماری ممکن است بعد از درمان دوباره شدت یابد؟

در صورت برگشت علائم کم خونی، پزشک باید متوجه شود که با یک علت زمینه ای مواجه هست و باید حتماً آن علت پیدا شود و نسبت به درمان کامل اقدام گردد.

عدم درمان به موقع این بیمار چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

عدم درمان به موقع این بیماری برای افراد بزرگسال علایم ناراحت کننده ای مثل: ضعف و بی حالی و عدم توان کافی برای انجام کارهای روزمره را به همراه دارد. به خصوص وقتی کم خونی شدید باشد، فرد تحرک کافی حتی برای انجام کارهای سبک را نخواهد داشت، بی حوصله خواهد بود و کسانی که به کارهای اجتماعی مشغول هستند نمی توانند در کار خود موفق باشند و توان کلی کار و تحصیل در افرادی که مشغول یادگیری و آموزش هستند، کم شده و نمی توانند تمرکز کافی را داشته باشند. تشخیص کم خونی در بچه هایی که در سن رشد هستند بسیار اهمیت دارد. بررسی ها نشان داده است که در این افراد ضریب هوشی پایین تر خواهد بود و این پایین بودن ضریب هوشی ، در بزرگسالی خود را نشان خواهد داد.

آیا در درمان این بیماران با مشکلاتی مواجه هستید؟

تجویز آهن خوراکی با عوارضی همراه می باشد که به صورت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست و درد معده دیده می شود.اگر آهن در حالت ناشتا و با شکم خالی مصرف شود، بهتر و بیشتر جذب بدن می شود، ولی به دلیل عوارض ذکر شده باید همراه غذا مصرف شود تا این عوارض کمتر مشاهده شوند.


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک