ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

آشنايي باخواص گياه بي گل و بي برگ

 

آموزشكده شهيد بهشتي مشهد

 

مقدمه

به مدت 20 سال است که فیتونوترینت هایی که در قارچ وجود دارد دست مایه کار محققین قرار گرفته است. در این تحقیقات مشاهده شده است که قارچ ها ضد سرطان هستند و اگر قارچ را جزء رژیم غذایی خود قرار دهیم، در مقابل ابتلاء به سرطان سینه که توسط گردش زیاداستروژن در بدن بوجود می‌آید جلوگیری می‌کند. این تاثیر زمانی دیده می‌شود که از تولید آنزیمی به نام آروماتاسAromatase)) که برای تولید استروژن ضروری است در بدن ممانعت می‌شود.

قارچ منبع بسیار غنی از سلنیوم، ‌ریبوفلاوین(ویتامینB2)، ویتامینB5، مس، نیاسین، پتاسیم و فسفر می‌باشد. سلنیوم ماده‌ای ضروری برای عملکرد آنتی اکسیدان ها می‌باشد، که باعث کاهش رادیکال های آزاد (برای سلامت بدنمضر می‌باشند) در بدن می‌شود. سلنیوم یکي از پیش فاکتورهایی(پیش نیاز آنزیمی) است که آنتی اکسیدان های مهم درون بدن مانند (glutathione peroxidase) را تولید می کندو هم چنین همراه با ویتامینEبر سیستم های آنتی اکسیدانی تاثیر می‌گذارند. فعالیت این آنتی اکسیدان قوی نه تنهاسلنیوم را برای مبارزه با سرطان روده از طریق حفاظت سلول های روده از مواد سمی سرطان زا، مفید می سازد بلکه در کاهش علائم آسم و آرتروز و بیماری های قلبی نیز موثر می‌باشد.

مس ماده معدنی دیگری است که در کاهش علائم آرتروز موثر است. قارچ منبعی از آهن است که قسمتی از هموگلوبین را تشکیل می دهد(مولکولی که مسئول انتقال اکسیژن در بدن است.)

 سیستم طبقه‌بندی نشان داده‌است که قارچ منبعی از محتویات ویتامینBاست و مشخص شده‌است که قارچ سرشار از ریبوفلاوین، نیاسین،‌ اسید پنتوترین و همچنین تیامین وB6و همچنین فولات است که همه آن ها موادی مغذی هستند و در سوخت و ساز کربوهیدرات،‌ پروتئین و چربی موثر هستند.

مواد موجود در 100 گرم قارچ

سلنیوم

36.85میکروگرم

ویتامینB2(ریبوفلاوین)

0.69 میلی گرم

مس

0.71 میلی گرم

ویتامینB3(نیاسین)

5.39 میلیگرم

ویتامینB5(اسید پنتوتنیک)

2.13 میلی گرم

پتاسیم

635.04میلی گرم

فسفر

170.10میلی گرم

مس

1.56 میلی گرم

منگنز

0.20 میلی گرم

ویتامینB1(تیامین)

0.13 میلی گرم

ویتامینB6

0.16 میلی گرم

پروتئین

3.54 گرم

فولات

19.85 میکروگرم

فیبر

0.85 گرم

منیزیوم

12.76میلی گرم

آهن

0.57 میلی گرم

کلسیم

25.52میلی گرم

خواص قارچ

* تقویت سیستم ایمنی بدن

همانطور که در بالا گفته شد قارچ منبعی غنی از مس است. مس بر بسیاری از پروسه‌های بنیادی تاثیر می‌گذارد که از آن جمله می‌توان بهسیستم ایمنی اشاره نمود. مس که یک پیش فاکتوری است که عکس العمل آنزیمی دارد نه تنها در سیستم ایمنی بلکه بر درمان زخم ها و تقسیم سلول های طبیعی بدن نیز موثر است. هم چنین مس در تثبیت سلول های شکر و عمل سوخت و ساز بدن کمک می کند و برای حس بویایی و چشایی ضروری است و مشاهده شده است که از تخریب رگ های خونی در بیماریگرفتگی رگ ها جلوگیری کرده و باعث کاهش التهابات دردناک آرتروز می گردد.داشتن سیستم ایمنی قوی وابسته به میزان مس است،بنابراین مس موجود در قارچمی‌تواند از مبتلا شدن به بیماری هایی نظیر  سرماخوردگی و عفونت گوشو همچنین عفونت های جدی که در بیماران دیابتی دیده می‌شود جلوگیری می‌کند.

*جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و پیری در تحقیقی که محققان بر روی 3500 نفر در سنین بین 65 سال به بالا انجام دادندمشخص شد، در افرادی که میزان بیشتری نیاسین نسبت به دیگران دریافت می‌کردند پیشرفت آلزایمر کمتر از دیگران است و تغیرات ناشی از پیر شدن در آن ها به کندی ظاهر می‌شود.      

                                                                                                               

 ویتامینهاي موجود در قارچ

*وجود ویتامینD"قارچ ها

کمبود ویتامینDرا جبران می کنند یک پرس قارچ(200 گرم) نیاز روزانه به ویتامینDرا تامین می کند. هر کس به هر دلیلی مدت طولانی در تخت بماند، استخوان هایش به صورت مطلوب ساخته نخواهد شد. از طرف دیگر در اثر کمبود نور خورشید و کمبود ویتامینDبدن قادر به جذب کلسیم نخواهد بود.به اینگونه افراد توصیه می شود حتی المقدور درهرهفته سه مرتبه،هر بار یک پرس قارچ میل نمایند و بهتر است با شیر و یا محصولات لبنی خورده شود، چه پخته و چه خام به عنوان سالاد مصرف شود؛ قارچ به عنوان منبع ویتامینD و شیر، ماست و یا پنیر به عنوان منابع کلسیم ، سبب تقویت استخوان ها می شوند.
 *وجود ویتامین
B2
برای این که تمام مواد مغذی از موادغذائی به بهترین صورت جذب شوند، نیاز به ویتامین های گروه
Bمی باشد. قارچ یک دسته از این ویتامین های سوخت و ساز را تامین می کند. هر سلول در بدن ما به ویتامینB2موجود  نیاز دارد تا بتواند انرژی کسب کند. برای اینکه انسان زود خسته و کم حوصله نشود، نیاز به ویتامینB2بايد تامين گردد.

منبع:

36.85 میکروگرم

سلنیوم

0.69 میلی گرم

ویتامینB2(ریبوفلاوین)

0.71 میلی گرم

مس

5.39 میلیگرم

ویتامینB3(نیاسین)

2.13 میلی گرم

ویتامینB5(اسید پنتوتنیک)

635.04میلی گرم

پتاسیم

170.10 میلی گرم

فسفر

1.56 میلی گرم

مس

0.20 میلی گرم

منگنز

0.13 میلی گرم

ویتامینB1(تیامین)

0.16 میلی گرم

ویتامینB6

3.54 گرم

پروتئین

19.85 میکروگرم

فولات

0.85 گرم

فیبر

12.76میلی گرم

منیزیوم

0.57 میلی گرم

آهن

25.52میلی گرم

کلسیم


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک