ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 2 - 3 دقیقه)

زنجبیل

 

زنجبیل نیز مانند سیر، از دیرباز توسط حکیمان به کار می رفته است. کتاب های طب چینی متعلق به 2000 سال پیش نشان می دهند که چگونه آنان زنجبیل را در درمان تب، سرفه، استفراغ، دردهای شکمی و اسهال به کار می بردند. درحالی که علم پزشکی امروز قادر به اثبات این همه توانایی نیست. اما تحقیقات نشان می دهند که زنجبیل در پیشگیری از بیماری های مسافرت موثر است و همچنین می تواند به عنوان یک داروی ضد انعقاد مورد استفاده واقع شود. علاوه بر این مطالعات به عمل آمده در ژاپن و هند، نشانگر نوعی ارتباط میان مصرف زنجبیل با کاهش سطح کلسترول و پیشگیری از سرطان در حیوانات است.

برطرف کننده بیماری مسافرت است

زنجبیل یک داروی طبیعی ضد تهوع است. مطالعه ای در دانشگاه بریگهام یانگ نشان داده است که در این باره تاثیر زنجبیل حتی از داروی معمول بیماری مسافرت یعنیDramamineهم بیشتر است. در این مطالعه، دانشجویان برای 6 دقیقه در یک چرخ و فلک ویژه قرار داده شدند. قبل از این کار، به برخی از آنان ریشه زنجبیل داده شد و مابقی دارویDramamineیا یک پلاسبو (دارونما) دریافت کردند. هیچ کدام از آنانی کهDramamineیا پلاسبو خورده بودند، نتوانستند با طور کامل 6 دقیقه چرخیدن را بدون احساس تهوع شدید و یا استفراغ تحمل کنند. این درحالی بود که نیمی از دانشجویانی که زنجبیل مصرف کرده بودند، بدون هیچ عارضه ای امتحان را پشت سر گذاشتند. گفتی است زنجبیل این تاثیر خود را از طریق معده اعمال می کند و به مغز شما کاری ندارد بنابراین شما دچار حالت خواب آلودگی نمی سازد.

اثرات ضد انعقادی دارد

زنجبیل یکی از موثرترین مواد طبیعی در برقراری سیلان خون و جلوگیری از لخته شدن آن است. تحقیقات به عمل آمده در دانمارک نشان می دهد که در این زمینه خاص، زنجبیل حتی از سیر یا پیاز که هر دو در روان ساختن جریان خون شهرت بسزایی دارند هم موثرتر است. این گیاه از تشکیل ترومبوکسان توسط سلول های خونی که اولین گام در تشکیل لخته های خون است، جلوگیری به عمل می آورد. دکتر چارلز کورسو از دانشگاه کورنل خاطرنشان می کند که یک بار متوجه شده خونش به صورت لخته نمی شود و بعد به یاد آورده است که شب پیش مقدار زیادی مارمالاد مصرف کرده که حداقل حاوی 15 درصد زنجبیل بوده است. او اعتقاد دارد که زنجبیل حاولی ترکیبات ضد انعقادی خاصی است که بسیار شبیه به آسپرین می باشند.

چه مقدار؟

برای پیشگیری از بیماری مسافرت، نصف قاشق چایخوری از پودر ریشه زنجبیل را در یک نوشیدنی حل کنید و پیش از آن که سوار قایق، اتومبیل یا هواپیما شوید، آن را میل نمایید. اگر زنجبیل تازه در اختیار دارید، این میزان را به یک قاشق چایخوری افزایش دهید. زنجبیل به صورت کپسول های خوراکی نیز در برخی داروخانه ها یا سوپرهای مواد غذایی یافت می شود.


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک