ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 6 - 11 دقیقه)

 

 حمام های شرقی :

استفاده از بخار در شرق و از جمله ایران هم سابقه طولانی دارد و آنچه هم اکنون به غلط در غرب به عنوان حمام ترکی شناخته می شود در واقع نمونه هایی از حمام های ایرانی است که در فضایی عمومی  و مملو از بخار افراد به شستشوی بدن خود می پرداختند و این نوع حمام ها هنوز هم کم وبیش در مناطق سردسیر و در بعضی روستاها مورد استفاده قرار می گیرند ولی سونا  همان طوری که گفته شد به شکل امروزی آن چیزی است که از اروپای شمالی و فنلاند آمده  است و اگر چه علت رواج آن در آن نواحی سرمای بیش از حد هوا و محدودیت هایی بوده که برای گرم کردن داشته اند ولی هم اکنون با استفاده  تکنولوژی جدید و با توجه به فوائد بی شماری که استفا ده از سونا برای سلامتی دارد . سونا به شکلی فراگیر در آمده است به طوری که هم اکنون در تمامی نقاط دنیا استفاده از آن رایج و مرسوم است . حتی در نقاط گرمسیری ایران  مانند  ماهشهر .

آیا سونا برای لاغری است ؟

  این تصور از کجا آمده است که سونا می تواند باعث لاغری شود ؟ شاید به دلیل عرق کردن باشد و افراد فکر می کنند با عرق کردن وزن بدن کم می شود ! ولی این باوری اشتباه است چربی های موجود در بدن فقط از یک راه آب می شوند از طریق فعالیت بدنی و سوخته شدن ،چربی که آب نیست که از غدد عرق خارج شود آنچه در جریان سونا گرفتن اتفاق می افتد تعریق است که بخش عمده آن آب است و مقداری هم املاح و مواد معدنی  به همراه دارد . اتفاقا عرق کردن وسیله خوبی برای دفع سموم بدن است . هر فعالیتی در بدن و از جمله همین عرق کردن باعث مصرف انرژی می شود. ولی میزان کالری که در اثر سونا گرفتن  در بدن مصرف می شود آنقدر نیست که باعث لاغری  شود . طی يك جلسه 20 دقیقه ای سونا حدود 450 کالری سوزانده می شود . خیلی بیشتر از این مقدار کالری را شما می توانید با دویدن آرام وحتی راه رفتن مصرف کنید..

کلیه سوم                           

هر انسان دو کلیه دارد که برای تصفیه جریان خون از مواد زائد و تنظیم آب و الکترولیت های بدن مورد استفاده است .ولی خیلی ها پوست بدن را هم که عملکردی شبیه کلیه دارد به نام کلیه سوم نام گذاری کرده اند وقتی بدن عرق می کند پوست به بهترین شکل مواد زائد بدن را دفع می کند و این به سم زدایی بدن کمک شایانی می کند . دفع مواد زائد یکی از فوائد بسیار مهم سونا گرفتن است . بنابراين لزوم استفاده از سونا برای کسانی که در واحدهای شیمیای و پتروشیمی و به طور کلی صنایع آلاینده کار می کنند بسیار ضروری است فلزات سنگینی چون جیوه سرب کادمیم و امثال آن که سرطان زا بودن آن ها ثابت شده است از این طریق دفع می شوند و بدن از شر آن ها خلاص می شود .

 طراوت پوست :

زیبا ترین چهره ای که هر شخص  می تواند داشته باشد یک ساعت  بعد از سونا گرفتن است ! این واقعیتی است انکار ناپذیر که سونا بر روی پوست تاثیر بسیار مثبتی دارد . پوست یک ارگان است که مملو از غدد عرق و منافذ متعدد است که پوست از طریق آنها تنفس می کند . ترشح عرق و فعالیت غدد عرق باعث دفع مواد زائد پوست می شود پوست را نرم می کند و چون گرما باعث گشاد شدن عروق پوست می شود مواد غذایی بیشتری به پوست می رسد ومواد زائد آن بهتر دفع می شونداز این جهت پوست شاداب تر می گردد . این خصوصا برای پوست صورت که اهمیت به سزایی در جوان جلوه دادن ما دارد اهمیت زیادی دارد .

مدت وچگونگی استفاده از سونا :

- بعد از دوش گرفتن بهتر است برای گرم شدن بدن چند دقیقه ای را در سونا باشید بخار یا خشک آن چندان فرقی نمی کنند تا ماهیچه ها برای فعالیت گرم شوند و خون رسانی به آن ها صورت گیرد حدود 30- دقیقه ای بیشتر  در استخر شنا کنید .

- برای رفع خستگی ناشی از شنا کردن بهتر است چند دقیقه ای را در جکوزی گرم بمانید و  بدن اتان را با فشار آب  ماساژ دهید.

- به مدت 10 تا 20 دقیقه در سونا خشک یا بخار دراز بکشید تا کاملا عرق کنید .

- دوش گرفته و با پریدن در جکوزی گرم و سپس بلافاصله جکوزی سرد برنامه را تمام کنید این یک برنامه پیشنهادی برای سونا گرفتن و شنا کردن بود شما می توانید مطابق با سلیقه و شرایط بدنی خودتان  و تجربیاتی که شخصا کسب می کنید شیوه این برنامه را تغییر دهید.

همواره به خاطر داشته باشید که برای رعایت بهداشت وسلامتی خودتان و دیگران نکات بهداشتی را رعایت کنید از جمله :

*قبل از استفاده از سونا و استخر حتما بدن تان را کاملا بشوئید ودوش بگیرید.

* از کرم و وسائل آرایشی استفاده نکنید حتما بعد از بیرون آمدن از سونا مجددا دوش بگیرید تا عرق های شما شسته شود.

* استخر و سونا ی عمومی محل های همگانی هستند که باید رعایت نکات اخلاقی و بهداشتی به بهترین نحو صورت گیرد .

 افزایش زمان ماندن در سونا :

شما ممکن است هنگامی که برای اولین بار وارد سونا می شوید حتی تحمل ماندن یک دقیقه در آن محل را نداشته باشید . ولی این نباید باعث نا امیدی شما شود چون به تدریج که سونا بروید به ماندن در آنجا عادت می کنید فقط باید هر بار مدت ماندن خود را افزایش دهید این کار را تا جایی که تحمل دارید انجام دهید یادتان باشد زیاد به بدن  خودتان فشار نیاورید .

بیماران قلبی و سونا :

سونا تقریبا برای تمام افراد از هر سنی که هستند مناسب است و خطری ندارد فقط کسانی به ناراحتی قلبی دچار هستند یا ضعف جسمانی دارند باید با مشورت پزشک  و اجازه او این کار را انجام دهند.

 پریدن در آب سرد :

شاید دلپذیر ترین بخش سونا گرفتن  ، قسمت انتهایی آن یعنی پریدن در آب سرد جکوزی است که بعد از بیرون آمدن بسیار احساس خنکی و شادابی به وجود مي آيد.این آب سرد هیچ ضرری برای بدن ندارد فقط کسانی که ناراحتی قلبی دارند باید احتیاط کنند چون این شوک سرمایی ممکن است برای آن ها خطرناک باشد .ولی این گرم و سرد شدن پوست قابلیت ارتجاعی آن را افزایش می دهد. گرمای بدن را می گیرد.اگر بعد از سونا در آب سرد غوطه ور نشوید گرمای موجود در بدن باعث می شود که تا مدت ها عمل عرق کردن ادامه پیدا کند که چیز خوشایندی نیست .در این میان خنک کردن سر اهمیت زیادی دارد چون تقربیا یک سوم گرمای بدن از طریق سر دفع می شود .

پاکیزگی پوست :

بهترین وسیله برای  پاک کردن چرک و گرد و غباری که باعث بسته شدن منافذ پوست شده اند استفاده از سونا است بعد از بیرون آمدن از سونا با یک لیف خیلی نرم و با استفاده از شامپوهای بدن و یا دیگر مواد پاک کننده بدن تان را شستشو دهید .این همان کاری بوده که در حمام های سنتی ایرانی نیاکان ما انجام می دادند .

حرکات ورزشی ممنوع !

انجام هر گونه حرکت ورزشی و نرمشی در سونا مطلقا ممنوع است . علت آن کاملا واضح است . وقتی شما در معرض گرمای سونا قرار  می گیرید به علت باز شدن عروق ،  میزان خونی که باید در بدن جریان یابد افزایش می یابد بنابراین قلب مجبور است تند کار کند گاهی ضربان قلب به 120 بار در دقیقه و بیشتر هم می رسد در چنین شرایط بدترین کار این است که با حرکات ورزشی  فشار مضاعفی به قلب وارد کنیم این کار برای قلب فوق العاده مضر است . البته انجام ماساژ در سونا مانعی ندارد اگر به صورت درست انجام شود .

 سونای خشک یا سونای بخار ؟

اساسا لفظ سونا به همان سونای بخار گفته می شود و چیزی به اسم سونای خشک به آن مفهوم نداریم .

در حال حاضر دو نوع سونا وجود دارد :

1-   یک نوع که در آن با استفاده از اجاق های برقی  و قرار دادن سنگ هایی بر روی آن ها هوای گرم تولید می کنندو سکوهایی هم از چوب برای نشستن یا خوابیدن افراد درست کرده اند و اصطلاحا  سونای خشک نامیده می شود .در همین نوع از سونا هم باید با پاشیدن آب بر روی سنگ های داغ مقداری بخار تولید کرد تا وضعیت بهتری پدید آید چون هوای گرم و خشک می تواند به دستگاه تنفسی آسیب برساند .

2-   نوع دوم اتاقی است با کف و دیواره سرامیکی که چند دریچه برای ورود بخار دارد . بخار از یک بویلر ( دیگ بخار ) وارد این اتاق می شود و یک ترموستات هم میزان حرارت اتاق را با تغییر  بخار ورودی تنظیم  می کند .

چگونه از سونا استفاده کنیم:

1- پیش از ورود به اتاق سونا جواهر آلات، ساعت، عینک و لنزهای طبی خود را از خود جدا کنید.

2- قبل از آنکه وارد سونا شوید، دوش بگیرید و خود را با صابون بشویید.

3- به محض ورود به سونا برای آنکه بدنتان به گرما عادت کند ابتدا روی زمین و یا نیمکت پایین بنشینید وسپس به نیمکت فوقانی سونا بروید، در این میان می توانید زیر خود یک حوله کوچک نیز بیندازید.

4- چند دقیقه به همین صورت در سونا بنشینید  تا گرما به بدن شما نفوذ کرده و روزنه های پوست شما باز شود.

5- از سونا خارج گشته و مجددا دوش بگیرید و خود را با صابون بشویید.

6- اکنون به داخل حوضچه آب سرد بروید البته تمام بدن خود را همزمان داخل آن کنید تا خون در سرتاسر بدنتان به طور یکنواخت تغییر دما دهد.

7- سپس به مدت 10 دقیقه استراحت کنید.

8- شما مجاز هستید این چرخه را (گرم شدن، سرد شدن و استراحت) را در هر جلسه 3 تا 4 بار تکرار کنید.

 9- درپایان نیز پیش از آنکه لباس های خود را به تن کنید، صبر کنید تا حرارت بدن و ضربان قلبتان کاملا به حالت طبیعی خود باز گردد و آنگاه اقدام به پوشیدن لباس های خود کنید.

10- درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و کوتاهی نیز انجام دهید.

نکته:

* حتی در سونای خشک نیز باید رطوبت در فضای سونا وجود داشته باشد، در غیر این صورت به ریه ها، پوست و چشم های شما آسیب وارد می شود.

* در سونا با ریختن آب برروی سنگ های هیتر می تواند میزان رطوبت اتاقک سونا را تنظیم کنید،همچنین با این کار یک افزایش حرارت موقتی را ایجاد خواهید کرد.

* در سونا نیمکت های ردیف اول گرمای کمتری نسبت به نیمکت های فوقانی دارند چراکه گرما به سمت بالا حرکت می کند.

* در هر بار بیش از 15 لغایت 20 دقیقه در سونا باقی نمانید.

* 2 ساعت فاصله زمانی بین غذا خوردن و سونا رفتن ضروری می باشد، فراموش نکنید که هیچگاه با شکم خیلی پر و یا خالی به سونا نروید.

* در هفته بیش از 2 بار به سونا نروید.

* سونا سبب کاهش آب و الکترولیت های بدن می شود. فراموش نکنید که در هر جلسه سونای 20 دقیقه ای بدن یک لیتر آب از دست می دهد، بنابراین پس از سونا آب و یا یک آبمیوه خنک بنوشید تا آب از دست رفته بدنتان جبران شود.

* افرادی که سابقه فشار خون بالا و یا دچار هرگونه بیماری قلبی عروقی می باشند نباید بلافاصله پس از سونا دوش آب سرد بگیرند و یا داخل حوضچه آب سرد بروند.

* سونا به طور موقت با دفع مایعات وزن بدن را کاهش می دهد اما وزن بدن پس از مصرف آب و نوشیدنی های دیگر به سرعت به حالت اولیه خود باز می گردد.

امام صادق (ع):شستن سر با خطمي مايه شادابي است . ص255

امام كاظم(ع): حمام رفتن يك روز در ميان بدن را فربه مي كند و مداومت بر آن در هر روز پيه كليه ها را ذوب مي كند . مفاتيح الحيات ص 101


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک