(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

زیان های استفاده از طلا برای مردان

 

دكتر ملك نژاد فوق تخصص ريه بالغين-عضو كميته علمي شهيد بهشتي

 

با این که استفاده از طلا چه زرد و چه سفید برای مردان حرام است، باز هم عده ای از آقایان نه تنها از حلقه و انگشتر طلا بلکه از زیورآلات دیگر ازجمله دستبند و زنجیر طلا استفاده می کنند. جواد ملکوتی خواه مسئول گروه نانو فناوری سبز درباره ی زیان های استفاده از طلا برای آقایان چنین می گوید: از نظر پزشکی طلا روی گلبول های قرمز خون آقایان اثرگذار است. و سیستم ایمنی بدن آن ها را دچار مشکل می کند. وقتی طلا با پوست مردان تماس پیدا می کند، یون های آن وارد بدن می شود زیرا ساختار چربی پوست آقایان کم تر است و از این رو طلا به راحتی به صورت یون از پوست مردان عبور می کند و کبد آن ها را با اختلال مواجه می کند. همچنین باعث ارماتیت می شود. وی گفت در تحقیقات انجام شده در سال 2010 در ونکور کانادا مشخص شد طلا دارای خاصیت شبه القایی است که بر پوست و خون مردان اثر منفی دارد. موجب غلظت خون می شود و به مرور زمان به بروز بیماری های قلبی و سکته می انجامد.

 

وی تاکید کرد استفاده از طلا به مدت طولانی روی همه ی هورمون های مردان به ویژه هورمون هایی که از ناحیه هیپوفیز بدن پخش می شود، تاثیر منفی دارد و در این میان می توان به کاهش ترشح تستسترون و کمبود اسپروماتوزوئید و در نهایت کاهش قدرت جنسی و در نتیجه عقیم شدن اشاره کرد. جواد ملکوتی خواه با اشاره به تحقیقاتی که در سال 1970 انجام شده است، گفت: در این تحقیقات مشخص شده است که طلا بر سیستم جنسی نوزادان پسر تاثیر می گذارد. اما این امر برای نوزادان دختر صادق نیست به طوری که 70 تا 105 نانوگرم طلا در یک میلی لیتر مایعی که اسپرم در آن وجود دارد به شدت تحرک و رشد اسپرم را دچار اختلال می کند. طی تحقیقاتی که در سال 1399 در آمریکا انجام شده است، پژوهش گران با مطالعه روی افرادی که با طلا ارتباط دارند، به این نتیجه رسیده اند که طلای موجود در بدن آن ها، باعث ایجاد اختلالات هورمونی شده و بیش ترین تجمع طلا در دستگاه تناسلی مردان مشاهده شده است.

 

یکی از تاثیرات طلا که بیشتر در کاربرد درمانی با دوزهای بالاتر طلا مشاهده می شود. التهاب ریه (پنومونیت) می باشد که پس از چندین هفته یا ماه پس از شروع درمان به شکل تنگی نفس و سرفه با یا بدون تب تظاهر می کند. که می تواند همراه با افزایش سطح گلبول های سفید باشد.

 

سایر عوارض مجاورت با طلا می تواند به شکل التهاب پوست (ارماتیت)، عوارض عصبی، و اختلالات حسی و عوارض کلیوی به شکل دفع پروتئین باشد و در تمام این موارد باید فردی که از طلا استفاده می کند برای جلوگیری از تشدید بیماری ها سریعا از استعمال طلا خودداری نموده و به پزشک مراجعه کند.

 

دکتر احمد صبور اردوبادی، در کتاب بهداشت در اسلام به این مساله اشاره کرده و نتایج تحقیقات دانشمندان را منعکس کرده که بر اساس آن طلا می تواند روند فعالیت ارگانیسم مردان را تسریع کند و به تحریکات عصبی منتهی شود. برخلاف طلا نقره برای مردان ایجاد آرامش می کند.

 

حکم فقهی استفاده از طلا برای مردان:
پرسش: استفاده از طلا ( اعم از طلای زرد و سفید ) برای مردان چه حکمی دارد؟

 

مقام معظم رهبری:
پاسخ: برای مردان جایز نیست و حرام است.

آیت الله سیستانی:
پاسخ: حرام است. اما پلاتین یا آلیاژ دیگری باشد اشکال ندارد.

آیت الله بهجت:
پاسخ: حرام است، چه در حال نماز و چه در غیر نماز

آیت الله مکارم شیرازی:
پاسخ : زینت به طلا برای مردان به هر رنگی که باشد ( حتی طلای سفید ) جایز نیست و نماز خواندن با آن باطل است، ولی استفاده از پلاتین که فلز دیگری است اشکال ندارد.

آیت الله صافی گلپایگانی:
پاسخ: زینت به طلا برای مرد در هر حال حرام و نماز با آن نیز باطل است.

Murray & Nadel’s, Text book of respiratory medicine, 2010, Fifth Edition


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک