(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

راهكار هاي  مقابله با سوختگی با آب جوش و مواد شیمیایی

 

- سوختگي

      عبارت است ازايجاد صدمه به پوست ولايه هاي زيرين آن و در بعضي از موارد آسيب به استخوان وعضلات كه در اثر حرارت زياد ايجاد مي شود. مكانيسم و علت ايجاد سوختگي از بين رفتن پروتئين سلولها در اثر حرارت زياد مي باشد. سوختگي به پوست و گاهي اوقات بافتهاي زيرين آن صدمه وارد مي كند و مي تواند ناشي از درجه حرارت بالا، مواد خورنده و جريان برق باشد.

2- درجات سوختگي

1-2- درجه يك

اين سوختگي لايه هاي بيرون پوست را تحت تأثير قرار مي دهد. ويژگيهاي آن شامل قرمزي، تورم كم، حساسيت و درد مي‌باشد. لبه هاي خارجي سوختگي هاي عميق، درجه يك محسوب‌ مي شوند.

2- 2- درجه دو (ضخامت نسبي)

اين نوع سوختگي از لايه هاي خارجي گذشته و لايه هاي دروني پوست را در بر مي گيرد. تاول، تورم، جمع شدن مايعات و درد شديد از نشانه هاي آن مي باشد.

3- 2- درجه سه (ضخامت كامل)

اين سوختگي تمام لايه هاي پوست را گرفته و به درون لايه هاي چربي و

ماهيچه ها نفوذ مي كند. پوست سفت و چرمي به نظر مي رسد. پوست هنگام فشرده شدن رنگ پريده نمي شود، چرا كه مرده است. دردي هم احساس نمي شود، چرا كه انتهاي عصب‌ها آسيب ديده و يا تخريب شده اند. دردهايي كه احساس مي شود ناشي از سوختگي هاي اطراف آن منطقه است كه از درجه كمتري برخوردار

مي باشد.

4-2- اندازه سوختگي

      اين بدين معنا است كه چقدر از سطح بدن را سوختگي پوشانده است. يك راهنماي كلي تقريبي و خام به عنوان قانون 9 % براي افراد بالغ مشخص شده، ولي براي بچه ها مصداق پيدا نمي كند.

سر                                   9%

قسمت قدامي بدن           18%

قسمت خلفي بدن            18%

هر پا                               18%    

هر بازو                             9%

دستگاه تناسلي               1%

سوختگی با آب جوش

 

اگر به فردی که با مایعات در حال جوش سوخته است برخورد کردید:

1) لباسی که در محل سوختگی است و اشیایی مثل انگشتر و النگو را درآورید.

2) محل سوختگی را زیر شیر آب سرد بگیرید، و درجه حرارت را به وسیله ی سرد کردن کم کنید، چون در این موارد بافت سریع آسیب می بیند.

3) از کرم، پماد و یا لوسیون برای محل سوختگی استفاده نکنید.

4) برای پانسمان تاول های پاره شده یک باند استریل روی تاول بگذارید، سپس آن را با پنبه و چسب بپوشانید. بهتر است تاول ها را نکنید، چون عفونت می کند.

 

پوست و سوختگی شیمیایی

علائم سوختگی پوست با مواد شیمیایی عبارتند از: احساس سوزن سوزن شدن، تغییر رنگ یا بی رنگی پوست، تاول زدن یا پوسته پوسته شدن.

در این مواقع بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

1) فوراً آن قسمتی را که دچار سوختگی شده، زیر آب بگیرید تا ماده شیمیایی رقیق شده و از شدت سوختگی کم شود. حتی اگر ماده شیمیایی به صورت پودر است، آن را بوسیله برس نرم زیر آب از روی پوست پاک کنید.

2) در حین شست و شو لباس های آلوده را در آورید.

3) روی ضایعه را پانسمان کنید و خود را سریع به بیمارستان برسانید.

چشم و سوختگی شیمیایی

خطر اصلی در اینجا، از دست دادن بینایی است، چون ماده به بافت چشم نفوذ می کند و به قرنیه آسیب می زند، پس چاره ای جز شست و شوی سریع چشم نداریم:

1) سر خود را زیر شیر آب ببرید و اجازه دهید آب روی چشم شما بریزد. چشمتان را خوب باز نگه دارید.

اگر قادر نیستید پلک هایتان را باز نگه دارید از کسی کمک بگیرید.

هر چقدر شست و شوی چشمرا بیشتر طول بدهید بهتر است. 10 دقیقه شستن چشم، برای سوختگی با مواد قلیایی زمان زیادی نیست. اگر هر دو چشم آسیب دیده، به طور متناوب هر چشم را 10 ثانیه شست و شو بدهید.

2) بعد از شست و شو، با استفاده از یک باند استریل روی چشم را بپوشانید.

3) سریعا خود را به بیمارستان برسانید.

سوختگی در ناحیه ی دهان و گلو

در این موارد تورم بافت نرم حنجره، موجب مسدود شدن راه تنفسی می شود و در نتیجه خفگی رخ می دهد. سوختگی در این ناحیه معمولاً به دلیل خوردن آب جوش به طور تصادفی، خوردن سموم، استنشاق هوای گرم، بخار یا گاز اتفاق می افتد.

اقداماتی که باید در این شرایط انجام دهید:

1) هر گونه فشار روی گردن را آزاد کنید. باز کردن یقه، گره روسری و ... .

2) مصدوم را به آرامش تشویق کنید و به او به طور منظم آب بدهید. دادن قطعات یخ یا بستنی بسیار سودمند است.

3) مصدوم را به سرعت به بیمارستان برسانید.

4) اگر مصدوم بیهوش است او را در وضعیت ریکاوری (وضعیتی که راه تنفس بیمار باز می ماند) قرار دهید، اقدامات احیا را انجام دهید و وضعیت تنفسی بیمار را کنترل کنید


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک