(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

تغییراتی که سبک زندگی کنونی به وجود آورده

تغییراتی که سبک زندگی کنونی به وجود آورده و عوامل محیطی، شهری، روحی، تغذیه‌ای، عوامل روحی، تنش‌ها و اضطراب، نوع غذا، فست فود ها همگی باعث شده که هر روز به تعداد بیماران قلبی افزوده شود، و سن مبتلایان به بیماری‌های مهم‌تر قلبی کاهش پیدا کرده است. درگیری قشر فعال جامعه با این گونه بیماران علاوه بر مشکلاتی که برای خود بیمار بوجود می‌آید. یک فرد فعال کمکی است که از چرخه تأثیر گذار بر اقتصاد و رشد و پیشرفت جامعه و خانواده خارج شود. در حالی که با اصلاح سبک زندگی و موارد پیشگیرانه می‌توان از خیلی از بیماری‌ها و ناتوانی‌ها جلوگیری کرد. در سفره‌های کنونی استفاده زیاد از چربی‌های جامد یا اشباع شده روغن جامد، روغن نارگیل، روغن‌ها و کره‌های حیوانی، مصرف قسمت‌های چرب گوشت و مرغ، غذاهای چرب و غوطه ور در روغن مثل سرخ کردنی‌ها، سس‌های چرب مایونز، غذا و شیرینی و کیک‌های خامه دار و فست فودها همگی باعث افزایش چربی و کلسترول به خون شدند. اگر این کلسترول بالا رود باعث تنگ شدن یا گرفتگی عروق وسکته قلبی یا مغذی و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

بنابراین برای ادامه یک سیر طبیعی زندگی و بدون خطر بیماری‌های قلبی باید جهت کاهش چربی به خون (رسوب کننده در رگ‌ها) و افزایش چربی مفید آن، علاوه بر مصرف مواد غذایی ذکر شده در ر‍ژیم غذایی از چربی‌های مفید مثل روغن زیتون، روغن کنجد و انواع آجیل‌های خام مثل گردو، بادام زمینی، بادام و تخمه آفتاب گردان و ماهی‌های چرب مثل ماهی آزاد، ساردین و ازون برون بطور استفاده کرد. همچنین استفاده از انواع میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات، سیر و پیاز، زردچوبه و سماق به کاهش کلسترول کمک می‌کند.

فیبرها موجب کاهش کلسترول خون، کمک به هضم غذا، ایجاد سیری و جلوگیری از پر خوری می‌شود. نان‌های سبوس دار، غلات، حبوبات، سویا، میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از فیبر هستند.

 مصرف زیاد نمک موجب ورم کردن پاها و افزایش فشار خون می‌شوند بالا رفتن فشار خون فشار وارده بر قلب، مغز، کلیه‌ها و تمام اعضای بدن را افزایش می‌دهد.

بنابراین مصرف قند و شکر و تمام مواد غذایی شیرین و نشاسته‌ای باید کنترل شود، چون شیرینی زیاد موجب چاقی، افزایش‌تری گلیسیرید خون، افزایش قند خون و بیماری دیابت و یا مرض قند خون می‌شود. علاوه بر چربی خون و فشار خون بالا، کشیدن سیگار استرس و فشارهای دیگر، عدم تحرک، چاقی، قند خون بالا زمینه‌های ارثی می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی شود.

بنابراین همان گونه که طب قدیم و جدید و بزرگان دینی و دانشمندان علمی همیشه تأکید بر پیشگیری دارند، می‌توان با تغییر و اصلاح برخی از روش‌ها و سبک‌های مضر و غلط زندگی سالم‌تری برای خود، خانواده و جامعه کشور فراهم ساخت انشا الله.

سلامت نیوز 30/7/93 که خبر 124564

آمارهای رسمی وزارت بهداشت و آموزش پزشکی نشان از تعاد 33 تا 36 درصد مرگ ومیر در کشور ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است، به طوری که ایران رکورد دار بالاترین مرگ قلبی در جهان نامیده شده است. (300 نفر مرگ و میر در روز)

علل مرگ و میر طی سال 1388 در ایران به ترتیب عبارتند از:

 -  بیماری‌های کرونری تیپ 2

 -  سکته مغزی

 - تصادفات جاده‌ای

 -  فشار خون بالا

 -  آنفلانزای ویروسی

 -  کم وزنی

 -  سرطان معده

 -  سرطان مری

 -  سایر حوادث و جراحات

 -   بیماری اسهال

آمار به روز تا تاریخ 31/3/94

جمعیت کنونی جهان 7،323،259،737

مولدین امسال 65،278،228

مرگ ومیر امسال 26،934،595

مرگ و میر ناشی از استعمال سیگار 2،346،975

مرگ و میر ناشی از مصرف الکل 1،174،229


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک