ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 8 - 15 دقیقه)

مواد غذایی مفید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی

 

 

 

مواد غدایی مفید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری قلبی1

1- ماهی

ماهی یکی از اصلی‌ترین و غنی‌ترین منابع چربی است. این چربی به عنوان محافظ قلب مطرح می‌شود و این اثر را با کاهش التهاب قلب و کاهش لخته شدن خون اعمال می‌کند.

 همچنین چربی امگا ۳، میزان کلسترول خون را تنظیم می‌کند. مصرف ماهی به خصوص ماهی‌های چرب مثل سالمون (ماهی آزاد)،، تن، ساردین، شاه ماهی، قباد به میزان ۲ تا ۳ بار در هفته برای حفظ سلامت قلب توصیه شده است.

فقط ماهیهایی که کباب می‌شوند و یا با بخار پخته می‌شوند می‌توانند موجب سلامتی قلب و عروق شوند، در حالی که ماهی سرخ شده در روغن و در حرارت بالا از این نظر بی خاصیت خواهد بود. برای حفظ سلامت قلب می‌توانید ماهی را در فر کباب کرده و به همراه مقداری آب لیمو میل کنید.

۲- روغن زیتون

روغن زیتون باعث کاهش بیماری‌های قلبی و کاهش کلسترول بد خون (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) می‌شود. این روغن را برای پخت غذا (نه سرخ کردن) و یا روی سالاد استفاده کنید.

۳- پیاز

پیاز از جمله سبزی‌های مقاومی است که ترکیبات بسیار عدیدهی خود را در طول زمان نگهداری به مدت طولانی حفظ می‌نماید.

از جمله ترکیبات موجود در پیاز می‌توان به ماده ی “کورستین” اشاره نمود که در جلوگیری از تجمع پلاکت‌ها و ایجاد لخته خون مؤثر می‌باشد و لخته‌های ایجاد شده را نیز حل می‌کند.

۴- غلات سبوس دار

این غلات، ویتامین‌ها و فیبر مورد نیاز برای حفظ سلامت قلب را فراهم می‌کنند. سبوس گندم جلوی گرفتگی و اسپاسم عضلات قلب را می‌گیرد.

برای محل کار می‌توانید ساندویچی را با نان سبوس دار (مثل سنگک یا بربری یا نان فانتزی سبوس دار)، مرغ، گوجه فرنگی وکاهو درست کرده و میل کنید.

یادآوری می‌کنیم که برای جلوگیری از ایجاد مدفوع خشک، بایستی به ازای مصرف هر ۵ گرم سبوس، یک لیوان آب بنوشید.

۵- سیر

 مصرف یک حبه سیر کوبیده در هر وعدهی غذایی یک عامل مهم بازدارنده از بروز بیماری‌های قلبی- عروقی محسوب می‌گردد. چرا که درسیر علاوه بر “آلیسین”، مواد مفید دیگری نیز وجود دارد. از جمله آجون و آدنوزین که در فرآیند تولید ترومبوکسان مؤثر هستند و از تجمع پلاکت‌ها و لخته شدن خون جلوگیری می‌نمایند.

سیر خون را تصفیه می‌کند و ذخیره خونی کافی را برای قلب فراهم می‌کند. همچنین از طریق تأثیرگذاری در چرخه‌های سوخت و ساز بدن، به عنوان یک عامل مهم در کاهش تولید کلسترول محسوب می‌شوند.

در ضمن یادآوری می‌شود که تأثیر عملکرد سیر پخته و خام به خصوص در جلوگیری از لخته شدن خون یکسان می‌باشد. مصرف سیر به علت خاصیتی که در کاهش چربی خون دارد، برای جلوگیری از تنگ شدن عروق قلبی و پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و سکته‌های قلبی توصیه می‌شود. هر چند مصرف سیر موجب کاهش فشارخون بالا نمی‌شود، اما مصرف مداوم آن در پیشگیری از این بیماری مؤثر است. استفاده از سیر در تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن میکروبها مؤثر است.

 ۶- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از جمله سبزی‌های بسیار پر ارزش محسوب می‌شود که به صورت خام در انواع سالادها و ساندویچ‌ها، و به صورت پخته در انواع خوراک‌ها و خورش‌ها، به صورت کباب شده یا به صورت رب و سس کچاپ قابلیت مصرف دارد.

گوجه فرنگی دارای آنتی اکسیدان لیکوپن، ویتامینE، بتاکاروتن (پیش ساز ویتامینA) و دیگر مواد مغذی است.”لیکوپن” از جمله مواد بازدارنده از بروز سرطان پروستات، دستگاه گوارش و دهانهی رحم تلقی می‌شود.

لیکوپن باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی و کاهش فشار خون بالا می شود و اثر حفاظتی آن در جلوگیری از حمله‌های قلبی نیز به اثبات رسیده است.

در یک مطالعه ی تحقیقاتی مشاهده شد افرادی که در تغذیه ی روزانه ی خود از گوجه فرنگی و فرآورده‌های آن استفاده ی بهینه به عمل آورده بودند، در مقایسه با گروه شاهد که میل و رغبتی به مصرف گوجه فرنگی نداشتند و از مصرف آن خودداری کرده بودند، ۵۰ درصد کمتر به بیماری‌های قلبی دچار شده‌اند. مصرف این ماده ی غذایی به هر شکل و صورتی توصیه می‌شود.

۷- چغندر

چغندر به علت داشتن بتا کاروتن یکی از مواد محافظت کننده قلب به شمار می‌رود. آب چغندر، خون را تصفیه می‌کند و برای بهبودی بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. اما بر اساس تحقیقات انجام گرفته، نباید بیشتر از ۲۸ گرم آب چغندر در روز مصرف کرد، زیرا می‌تواند برای بدن مضر باشد. بهتر است آب چغندر را با آب هویج مصرف کرد. شربت چغندر قند دارای املاح آهن و مس می‌باشد. برای تقویت قلب و فشار خون بسیار مفید است.

۸- عسل

عسل غنی از آهن، منگنز و مس می‌باشد و باعث سهولت در گردش خون می‌گردد.

۹- سویا

پروتئین سویا از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر، با خوردن سویا به جای گوشت، میزان چربی اشباع دریافتی خود را کم می‌کنید.

۱۰- جو

جو دارای فیبر محلول است. جو باعث کاهش کلسترول و کاهش مقدار چربی‌های بد خون (LDL) می‌شود. فیبرمحلول به حفظ سلامت دستگاه گوارشی نیز کمک می‌کند.

۱۱- فلفل قرمز

فلفل قرمز، از هزاران سال پیش، چاشنی غذای بسیاری از انسان‌ها بوده است. این گیاه منبع مهمی از ویتامین محسوب می‌شود و به همین دلیل اثرات مفیدی روی قلب دارد. فلفل با افزایش جریان خون، افزایش اشتها و رفع سوءهاضمه برای سلامتی انسان بسیار مؤثر است.

هر چند فلفل انواع و اقسام مختلفی دارد، اما بهترین آنها برای قلب و دستگاه گردش خون، فلفل قرمز و فلفل تند است.

آنچه موجب تندی فلفل می‌شود، ماده‌ای به نام “کاپسایسین” است. بر خلاف این که تصور می‌شود، فلفل موجب بالارفتن دمای بدن و عرق کردن می‌شود، “کاپسایسین” بعد از مدتی دمای بدن را پایین می‌آورد و به همین علت مصرف فلفل در مناطق آب و هوایی گرم مانند هندوستان، طرفداران زیادی دارد.

کاپسایسین خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار خوبی دارد و برای پیشگیری از سرطان مفید است. از دیگر خواص این ماده می‌توان به خاصیت ضد باکتریایی و میکروب‌کشی آن اشاره کرد.

در حقیقت فلفل با تحریک ترشح آنزیم‌های گوارشی در معده و نابودی باکتری‌هایی که می‌توانند عامل عفونت باشند، قدرت هضم را تقویت می‌کند.

مهم‌ترین اثر کاپسایسین تحریک سیستم قلبی عروقی و کمک به بهبود کار این دستگاه است. همچنین دستگاه گوارش را تقویت کرده و موجب تسکین دردهای مفصلی می‌شود. فلفل میزان کلسترول خون را پایین می‌آورد که این امر باعث کاهش فشار خون نیز می‌شود. این گیاه همچنین از انعقاد خون در رگها جلوگیری می‌کند.

این خواص فلفل به پیشگیری از بیماری‌های قلبی نظیر آرترواسکلروز (سخت شدن رگ‌ها) کمک فراوانی می‌کند.

۱۲- بادام

بادام و دیگرآجیلها دارای چربی خوب (HDL)، ویتامینEو دیگر مواد مغذی می‌باشند که باعث تنظیم مقدار کلسترول خون می‌گردند. همچنین، بادام منبع خوبی از پروتئین و فیبر است.

۱۳- قارچ درختی (قارچ‌هایی که در تنه درخت می‌رویند)

این قارچها خون را تصفیه کرده، چسبندگی در دیواره رگ‌های خونی را از بین می‌برند و خون لازم برای قلب و دیگر اعضای بدن را فراهم می‌کنند.

۱۴- رازیانه

رازیانه برای سهولت گردش خون مفید است.

۱۵- سبزی‌ها و فرآورده‌های گیاهی

سبزیجات برگ سبز، حاوی فولات و ویتامینEمی‌باشند. سبزیجات برگ سبز در افزایش قدرت حافظه در سن پیری نیز مفید هستند.

افرادی که در وعده‌های چند گانهی تغذیه ی روزانه، مرتباً از سبزی‌های خام یا پخته استفاده می‌نمایند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی قرار دارند.

این مصونیت در مقابل انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی- عروقی، به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان‌هایی مثل بتاکاروتن، ویتامیتC، اسیدفولیک، لیکوپن، فلاوونوئیدها و ویتامینEو موادمعدنی مانند پتاسیم، منیزیوم، کلسیم، سلنیوم و به طور کلی فیتوکمیکال‌ها و فیتواستروژن‌ها می‌باشد.

گذشته از همه ی مواد ارزشمندی که سبزی‌ها برای تغذیه ‌ انسان، با استفاده از انرژی لایزال خورشید در خود ساخته و ذخیره نموده‌اند، یکی از منابع تأمین کنندهٔفیبرهای محلول و نامحلول نیز تلقی می‌گردند.

دانشمندان با اعلام نتایج پژوهش‌های خود به اثر مفید فیبرها تأکید بیشتری می‌نمایند، چرا که فیبرها به موازات سم زادیی و رسوب گیری از بدن نقش‌های دیگری نیز دارند؛

از جمله:

- کاهش جذب چربی‌ها،

- خنثی‌سازی یا رقیق نمودن مواد سرطان زا،

- کاهش دهنده ی سطح کلسترول کبدی،

- جلوگیری از باز جذب اسیدهای صفراوی،

- تنظیم فعالیت روده‌ها،

- افزایش حرکات دودی روده، جهت خروج مواد زاید و مضری که باید به بیرون از بدن هدایت گردند.

خیار:

خیارحاوی پتاسیم، منیزیوم و فیبر می‌باشد و موجب پایین آمدن فشار خون می‌شود.

اسفناج:

اسفناج غنی از آهن می‌باشد و برای تقویت قلب و فشار خون مفید است.

آب هویج، کرفس، جعفری و اسفناج:

این مخلوط غنی از پتاسیم می‌باشد. برای تغذیه عضلات قلب و پایین آمدن فشار خون بالا بسیار مهم و مفید است. همچنین هویج و اسفناج به علت داشتن بتا کاروتن بسیار مهم هستند.

آب جعفری:

آب جعفری خون را تصفیه می‌کند، چسبندگی رگ‌های خونی را برطرف می‌کند، قابلیت ارتجاع رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد و اکسیژن زیادی را به قلب می‌رساند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مصرف روزانه ۳۰ گرم فیبر را برای آقایان و ۲۳ گرم فیبر را برای خانم‌ها توصیه می‌کند، چرا که این مقدار مانع از جذب سایر مواد حیاتی نمی‌شود.

با توجه به ضروری بودن فیبرهای غذایی در حفظ سلامتی و فعالیت طبیعی دستگاه گوارش، مقدار مجاز مصرف فیبرها را ۵/۰ گرم به ازای هر یک کیلوگرم وزن فعلی بدن و یا ۱۵ گرم برای هر ۱۰۰۰ کالری انرژی دریافتی تعیین کرده‌اند که باید ۵۰ درصد آن از طریق مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها و ۵۰ درصد مابقی از طریق مصرف نان، غلات و حبوبات تأمین شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها بیان داشته که باید روزانه حداقل ۴۰۰ گرم میوه و سبزی و ۳۰ گرم حبوبات و انواع مغزهای مختلف و دانه‌های روغنی مثل تخم کدو، آفتابگردان و غیره مصرف شود.

۱6- میوه‌ ها

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی، باید میوه مصرف کرد؟

* میوه‌ها دارای مقدار زیادی آب (درحدود ۸۰ درصد) هستند.

* میوه‌ها بدون کلسترول هستند.

* میوه‌ها موجب تقویت حافظه می‌شوند و اثرات خوبی بر مغز دارند و باعث می‌شوند که فرد، اطلاعات لازم را خیلی زود به یاد آورد.

* میوه‌ها دارای فیبر می‌باشند و از فشار خون بالا و سرطانها جلوگیری می‌کنند.

* میوه‌ها دارای خاصیت جادویی می‌باشند. بیماری‌های مختلفی با خوردن میوه‌ها بهبود یافته‌اند.

* با خوردن میوه، عصبانیت از بین می‌رود. عصبانیت می‌تواند عامل مهمی در ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

* میوه‌ها اثرات خوبی بر روی رگ‌های خونی دارند.

 میوه‌ها نیز مانند سبزی‌ها از منابع تأمین کنندهی انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبرهای محلول و نامحلول محسوب می‌شوند و نقش آنها در حفظ سلامت عمومی بدن، به خصوص بیماری‌های قلبی- عروقی غیر قابل تردید می‌باشد.

“با تغییر عادات غذایی و تغییر نوع زندگی می‌توان با انواع بیماری‌ها، مخصوصاً بیماری‌های قلبی مبارزه کرد.”

همچنین بررسی‌ها نشان داده است افرادی که ویتامینC، را در مقادیر مورد نیاز دریافت می‌کنند، سطح این ترکیب در خونشان پایین‌تر است.

بطوری که خوردن مواد غذایی که منابع این مواد مغذی محسوب می‌شوند، در مدت ۴ هفته به میزان ۱۱ درصد، سطح این فاکتور را کاهش داده است.

جالب است بدانید گنجاندن میوه و سبزی در جیره ی غذایی روزانه حتی بعد از حمله ی قلبی بسیار مفید است و اگر افزودن میوه و سبزی با کاهش مصرف انواع گوشت‌های مختلف و چربی‌های حیوانی و لبنیات پرچرب همراه باشد، اثر حفاظتی بیشتری دارد.

مصرف کلیهی میوه‌ها برای حفظ سلامتی لازم هستند. انواع توت (شاتوت و توت فرنگی)، انگور (به خصوص انگور قرمز) سیب، لیمو، پرتقال، گلابی، کیوی، گریپ فروت، زردآلو، آلو، طالبی و انواع میوه‌های تابستانی دارای اثر حفاظتی بیشتری برای قلب و عروق می‌باشند.

سیب:

 سیب دارای ماده‌ای با نامquercetinمی‌باشد که جلوی التهاب و لخته شدن خون را می‌گیرد.

سیب دارای ویتامینها و فیبر نیز می‌باشد. مصرف سیب با بادام یا گردو یک میان وعده مغذی محسوب می‌شود.

 پرتقال:

 پرتقال دارای ویتامینC، پتاسیم، فیبر و آنتی اکسیدان می‌باشد. نوشیدن ۱ تا ۲ لیوان آب پرتقال در روز اثر شگفت انگیزی بر روی کاهش فشارخون بالا دارد. همچنین، این میوه جلوی تشکیل لخته خون و تصلب شرایین را می‌گیرد و کلسترول خون را پایین می‌آورد.

طالبی:

طالبی یکی از بهترین میوه‌ها برای حفظ سلامت قلب است.

از آنجا که کمبود پتاسیم در بدن می‌تواند با حملات قلبی همراه باشد، خوردن مواد غذایی غنی از پتاسیم مثل طالبی، پرتقال و موز بسیار ضروری است.

مطالعات نشان داده است مصرف یک فنجان آب طالبی در روز به میزان ۲۵ درصد احتمال بروز فشار خون را کاهش می‌دهد. طالبی یکی از بهترین میوه‌ها برای حفظ سلامت قلب است. گفتنی است ویتامینCبالایی که در طالبی وجود دارد به همراه بتا کاروتن، احتمال بروز سرطان‌هایی نظیر سرطان ریه، سینه، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده را در افراد مستعد کاهش می‌دهد.

کلسترول، فشار خون و هموسیستین بالا، زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی هستند و مصرف طالبی با کاهش این سه عامل، در حفظ سلامت قلب مؤثر شناخته شده است.

انار:

انار دارای پتاسیم می‌باشد. چربی‌های خون را از اکسیده شدن محافظت می‌کند و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.

آب انگور قرمز تازه:

روزانه ۱ لیوان آب انگورقرمز تازه می‌تواند باعث کاهش فشار خون بالا شود.

عناب:

دارای پتاسیم و منیزیوم می‌باشد. همانطور که می دانید، پتاسیم و منیزیوم برای تقویت قلب بسیار مفیدند. عناب از فشار خون بالا نیز جلوگیری می‌کند.

زغال اخته:

زغال اخته در جلوگیری از بیماری‌های قلبی سودمند است و عملکرد عروق را بهبود می‌بخشند. محققان می‌گویند این ویژگی‌ها حائز اهمیت است، زیرا به اتساع عروق خونی در افرادی که کلسترول بالا و گرفتگی عروق دارند، کمک می‌کند.

زالزالک:

 خوردن زالزالک برای تقویت قلب و معده مفید است و برای رفع کم خونی نیز توصیه شده است. مهم‌ترین فایده زالزالک برای قلب، تنظیم حرکات نامنظم آن است و از تپش قلب و ضربان شدید آن جلوگیری می‌کند.

در اروپا به ویژه در کشور آلمان برای درمان بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی) از گیاه زالزالک استفاده می‌شود.

زالزالک در درمان آنژین، تصلب شرایین (سفت شدن دیواره رگ‌ها) نیز مؤثر است.

انجمن فرآورده‌های گیاهان دارویی آمریکا، زالزالک را از نظر بی‌خطر بودن “درجه یک” ارزیابی کرده است.

آلبالو:

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد «آنتوسیانین» موجود در آب آلبالو به کاهش عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

برای داشتن قلب سالم به نکات زیر توجه کنید:

* غذاهای دریائی، میوه‌ها و سبزیجات، آجیل، غذاهای سلولزی، غذاهای غنی ازمنیزیوم، سیر، پیاز، روغن زیتون و غذاهای حاوی ویتامینE,Cو بتا کاروتن از بیماریهای قلب و عروق پیشگیری می‌کند.

* مواد سرشار از منیزیوم مثل لوبیا سبز، مواد سبزینه‌ای و جوانه گندم اثر محافظت کننده دارد.

* مواد سرشار از اسید فولیک مانند پرتقال، اسفناج، چغندر، شلغم واثر محافظت کننده دارد.

* چای در پیشگیری از تشکیل لخته خون کمک کننده است.

* نمک و چربیهای اشباع شده حیوانی مثل کره در افزایش موارد حمله قلبی تأثیر دارند.

 * مصرف کره، خامه و شیر چرب موجب افزایش بیماریهای قلب و عروق می‌شود.

 * در مصرف تخم مرغ و شیرینی احتیاط کنید.

توصیه‌ها:

یادمان باشد با وجود داشتن رژیم غذائی سالم، بدون تحرک و فعالیت بدنی باز هم درمعرض ابتلا به بیماریهای قلبی‌عروقی قرار داریم.

پس همواره به خاطر داشته باشیم:

* ورزش کردن بخصوص ورزشهایی که استقامت بدن را افزایش می‌دهند مانند راه رفتن سریع، شنا و دوچرخه سواری مفید می‌باشد.

* باید در طول روز یک مدت کوتاه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای ورزش اختصاص داده شود.

* ورزش باید بصورت مستمرو نسبتاً“ سریع باشد، طوریکه ضربان قلب و تنفس افزایش یابد.

* انجام ورزش باید احساس نشاط و لذت در ما ایجادکند و نباید ما را خسته کند.

*در کنار ورزش، مبارزه با چاقی و ترک دخانیات فراموش نشود.


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک