ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)
 

آپاندکتومی با لاپاراتومی یا لاپاراسکوپی ؟

 

به دنبال بررسی شایعترین عمل‌های جراحی در بیمارستان‌ها در این شماره مطالبی در مورد عمل شایع آپاندیس و برداشتن آپاندیس به دو روش باز کردن شکم (لاپاراتومی) و روش بسته (لاپاراسکوپی) توضیحاتی ارائه می‌کنیم .

 آپاندیس چیست و چرا نیاز به عمل جراحی پیدا می‌شود ؟

 

آپاندكتومي با لاپاراتومي يا لاپاراسكوپي

 

 

آپاندیس ، لوله کوچک، باریک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می‌شودو حدود1-30Cmطول دارد. التهاب ناگهانی آپاندیس را آپاندیسیت می گویند.که در این صورت برای جلو گیری از عوارض احتمالی انجام عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس  ضرورت می‌یابد . علت بروز آپاندیسیت انسداد لومن است . انسداد سبب می‌شود فشار داخل مجرا بالا برود . درناژ وریدی مختل می‌شود بعد خونرسانی شریانی و در نهایت گانگرن و پرفوراسیون رخ می‌دهد.

 

این عارضه در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

گرچه در کودکان کمتر ایجاد می‌شود اماآپاندیسیت یکی از مهم‌ترین علل جراحی فوری شکم در بچه‌هاست. این بیماری در آقایان شیوع بیشتری نسبت به خانم‌ها دارد. اوج میزان شیوع آن در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی است.

 

چه علائم ونشانه هایی دارد ؟ روش تشخیص قطعی آپاندیس کدام است ؟

با درد کولیکی(انقباض و گرفتگی) در اطراف ناف شروع می‌شود. همزمان با افزایش و پیشرفت التهاب، درد به سمت پایین و سمت راست شکم متمایل شده و درست در بالای محل زائده آپاندیس متمرکز می‌شود(نقطه مک بورنی).بی اشتهایی ، تهوع و گاهی استفراغ هم وجود دارد . روش تشخیص بالینی است و سونوگرافی وCTدر موارد خاص استفاده می‌شود.CBCدر روش تشخیص آزمایشگاهی نیزلکوسیتوز 18- 10 هزار دیده می‌شود و بیشتر از 18 هزار به نفع عوارض است یعنی احتمال وجود آبسه بیشتر است .

 

علائم بالینیتشخیص  شامل :

 علامت ریباند تندرنس(Rebound tenderness ) :اگر به هنگام معاینه، سمت راست و پایین شکم را با دست فشار داده و مدت کوتاهی نگه داریم و بعد دستمان را برداریم، به طور لحظه‌ای درد بیمار بدتر می‌شود. این نشانه انتشار التهاب به سمت پرده صفاق (پرده پوشاننده لوله گوارشی) است.

 درد اولیه ممکن است مبهم باشد، ولی بعداً به طور فزاینده‌ای تشدید می‌شود.

 –معاینه رکتال باعث پیدایش درد سمت راست شکم می‌شود.

 –اگر شخص به پشت دراز بکشد و پای راستش را مستقیم بالا بیاورد، در ناحیه تحتانی سمت راست شکمدرد احساس می‌شود.

 –لمس ناحیه یک چهارم تحتانی سمت چپ شکم منجر به احساس درد در ناحیه مقابل(سمت راست) می‌شود.

 –درد شکمی با راه رفتن و سرفه کردن احتمالاً بدتر می‌شود.

 تب که معمولاً در طی چندین ساعت اتفاق می افتد.

 

 

آپاندیس چه عوارضی دارد ؟

 پارگی روده‌ها ، گانگرن روده‌ها (مردگی بافت روده(، التهاب پرده صفاق (پریتونیت(و آبسهاز عوارض هستند .عارضه مهم آپاندیسیت سوراخ شدن آپاندیس است که می‌تواند به آبسه منجر شود . عارضه دیگر التهاب ورید پورت است که به علت آمبولی منشأ گرفته از روده عفونی ایجاد می‌شود . نشانه آن شامل تب 7/37 یا بیشتر، ظاهری بد حال و ادامه درد شکمی یا حساسیت در لمس استاگر آپاندیسیت بترکد باکتری‌های درون شکم انتشار یافته که به آن پریتونیت می گویند این عفونت می‌تواند باعث تشکیل آبسه شود.آپاندیس پاره شده وضعیت تهدید کننده زندگی است.

 

جراحی به چه روش‌هایی انجام می‌شود و مزایا و معایب هر کدام چیست ؟

با محرز شدن تشخیص آپاندیسیت جراحی فوری ضرورت می‌یابد . تا قبل از اعمال جراحی از آنتی بیوتیک ها استفاده می‌شود . آپاندکتومی هرچه سریعتر برای کاهش خطر سوراخ شدن احتمالی انجام می‌شود . تحت عمل بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی و با ایجادشکاف کوچکی در ناحیه یک چهارم راست و پایین شکمو یا از طریق انجام لاپاراسکوپی، صورت می‌گیرد . لاپاراتومی (باز کردن شکم )  و لا پاراسکوپی هر دو ایمن و مؤثر در درمان آپاندیسیت می‌باشد ، اما بعد از لاپاراسکوپی، بهبودی سریع‌تر است .

 

درمورد جراحی به روش لاپاراسکوپی توضیح دهید :

 آپاندکتومی عمل جراحی برای برداشتن آپاندیساست. روشباز شاملیک برش 2-3 اینچ درپایین شکمسمت راستاست. که عمل جدا کردن پایه آپاندیس و بستن آن و انسداد رگها بوسیله نخ همه از همان محل برش انجام می‌شود که در این روش دستکاری اندام‌های شکمی بیشتر است و بهبودی کمی طولانی‌تر است . در روش لاپاراسکوپی با وارد کردن سه تروکار از سه نقطه شکمی و بدون ایجاد برش ، عمل انجام می‌شود . که عوارض عمل در این روش کمتر و بهبودی سریع‌تر است .

 

 

مدت بستری در بیمارستان و زمان بهبودی چقدر است ؟

آپاندکتومی باز به طور معمول نیاز به دو یا سه روزبستری شدن در بیمارستان و چهار تا شش هفته برای بهبودی کامل آن لازم است. آپاندکتومی لاپاراسکوپی نیاز به بستری در بیمارستانبمدت کوتاه تردارد  و بهبودی سریع‌تر است.

 

 

 مراقبت‌های بعد از عمل چگونه است ؟

1- بعد از جراحی بیمار، بیمار در وضعیت نشسته قرار می‌گیرد در این وضعیت از وارد آمدن فشار به محل جراحی و اندامهای شکمی باید جلوگیری شود .

2- برای تسکین درد از داروی مخدری مثل سولفات مرفین استفاده می‌شود و در صورت تحمل معمولاً مایعات خوراکی داده می‌شود .

3- به بیمار آموزش داده می‌شود که در فاصله روزهای پنجم تا هفتم بعد از عمل جراحی برای برداشتن بخیه‌ها به جراح مراجعه کند.

4- در مورد مراقبت از بخیه‌ها به بیمار آموزش داده شود.

5- زمانی که بیمار برای ترخیص آماده می‌شود، باید در مورد مراقبت از زخم و تعویض پانسمان و شستشوی زخم در صورت نیاز به بیمار و خانواده او آموزش داده شود.

                                                                                    

 


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک