ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

چرا خرما ، انگور ، زيتون

با دقت درآيات تغذيه اي قرآن كريم به اين نكته بر مي خوريم كه تاكيد ويژه اي بر روي سه محصول خرما، انگور و زيتون شده است در اينجا سؤالى پيش مى‏آيد كه چرا در ميان انواع ميوه‏ها بالخصوص روى اين سه ميوه تكيه شده است ؟ ممكن است چنين به نظر آيد كه اگر قرآن در آيات فوق از ميان انواع ميوه‏ها روى زيتون و خرما و انگور تكيه كرده به خاطر وجود آنها در محيط نزول قرآن بوده است، ولى با توجه به جهانى و جاودانى بودن قرآن، و عمق تعبيراتش روشن مى‏شود كه مطلب فراتر از اين است.

در پاسخ به اين سوال بايد توجه داشت كه از نظر تحقيقات علمى غذاشناسان كمتر ميوه‏اى وجود دارد كه براى بدن انسان به اندازه اين سه ميوه مفيد و مؤثر باشد.

" روغن زيتون" براى توليد سوخت و ساز بدن ارزش فراوانى دارد، كالرى حرارتى آن بسيار زياد، دوست صميمى كبد انسان، بر طرف كننده عوارض كليه‏ها و سنگ هاى صفراوى و قلنج هاى كليوى، تقويت كننده اعصاب و بالآخره اكسير سلامتى است. به همين دليل در روايات اسلامى نيز از آن مدح و تمجيد فراوان شده، در حديثى از امام على بن موسى الرضا ع درباره زيتون چنين مى‏خوانيم:" غذاى خوبى است، دهان را خوشبو و بلغم را بر طرف مى‏سازد، صورت را صفا و طراوت مى‏بخشد، اعصاب را تقويت نموده و بيمارى و درد را از ميان مى‏برد و آتش خشم و غضب را فرو مى‏نشاند" . و از آن مهمتر اينكه در خود قرآن از درخت زيتون به عنوان شجره مباركه (درخت پر بركت) ياد شده است.

در مورد" خرما" آن قدر توصيف شده كه در اين مختصر نمى‏گنجد: قند فراوان خرما از سالمترين قندها است و از نظر بسيارى از غذاشناسان خرما يكى از عوامل جلوگيرى از سرطان است، دانشمندان در خرما سيزده ماده حياتى، و پنج نوع ويتامين كشف كرده‏اند كه آن را به صورت يك منبع فوق العاده ارزشمند غذايى در مى‏آورد. با پيشرفت دانش پزشكى و غذاشناسى اهميت دارويى" خرما" نيز به ثبوت رسيده است. در خرما كلسيم وجود دارد كه عامل اصلى استحكام استخوانها است و نيز فسفر وجود دارد كه از عناصر اصلى تشكيل دهنده مغز و مانع ضعف اعصاب و خستگى است، و قوه بينايى را مى‏افزايد.

و نيز پتاسيم موجود است كه فقدان آن را در بدن علت حقيقى زخم معده مى‏دانند، و وجود آن براى ماهيچه‏ها و بافتهاى بدن بسيار پر ارزش است.

اين سخن امروز در ميان غذاشناسان معروف است كه خرما از سرطان جلوگيرى مى‏كند، زيرا آمارهايى كه در اين زمينه تهيه شده نشان مى‏دهد در مناطقى كه خرما بيشتر مى‏خورند ابتلاى به سرطان كمتر است، و اعراب و صحرا نشينانى كه در فقر غذايى به سر مى‏برند بواسطه خوردن خرما هرگز مبتلا به سرطان نمى‏شوند، عامل اين موضوع را وجود" منيزيم" مى‏دانند.

قند فراوانى كه در خرما وجود دارد از سالمترين قندها است كه حتى در بسيارى از موارد مبتلايان به بيمارى قند نيز مى‏توانند براحتى از آن استفاده كنند.

دانشمندان در خرما سيزده ماده حياتى و پنج نوع ويتامين كشف كرده‏اند كه آن را به صورت يك منبع غذايى غنى و بسيار پر ارزش در آورده است «1».

به همين دليل در روايات اسلامى نيز روى اين ماده غذايى تاكيد فراوان ديده مى‏شود.

از على ع نقل شده كه فرمود:

كل التمر فان فيه شفاء من الادواء

" خرما بخوريد كه شفاى بيماريها است".

و نيز روايت شده كه در بسيارى از اوقات غذاى على ع را نان و خرما تشكيل مى‏داد.

و در روايت ديگر مى‏خوانيم:" خانه‏اى كه در آن خرما نيست اهل آن خانه در واقع گرسنه‏اند"

در آيات سوره مريم نيز خواهد آمد كه خداوند مريم را در آن بيابان كه فاقد وسيله بود هنگامى كه عيسى را به دنيا آورده بود از رطب تازه روزى داد، و اين اشاره‏اى است به اينكه يكى از بهترين غذاها براى مادرى كه فرزند به دنيا آورده رطب تازه است، و حتى در رواياتى كه ذيل آيه آمده مى‏خوانيم بهترين دارو براى چنين زنان همين ميوه است «2».

و اما در مورد" انگور" به گفته دانشمندان غذاشناس بقدرى عوامل مؤثر دارد كه مى‏توان گفت، يك داروخانه طبيعى است؟ علاوه بر اين انگور از نظر خواص، بسيار نزديك به شير مادر است، يعنى يك غذاى كامل محسوب مى‏شود انگور دو برابر گوشت، در بدن حرارت ايجاد مى‏كند، و علاوه بر اين ضد سم است، براى تصفيه خون، دفع رماتيسم، نقرس، و زيادى اوره خون، اثر درمانى مسلمى دارد، انگور معده و روده را لايروبى مى‏كند، نشاط آفرين و بر طرف كننده اندوه است، اعصاب را تقويت كرده، و ويتامينهاى مختلف موجود در آن به انسان نيرو و توان مى‏بخشد.

انگور علاوه بر اينكه غذاى بسيار پر ارزشى است قدرت ميكرب كشى قابل ملاحظه‏اى دارد و حتى عامل مؤثرى است براى مبارزه با بيمارى سرطان.

به همين دليل در حديثى از پيامبر ص:

خير طعامكم الخبز و خير فاكهتكم العنب:

" بهترين طعام شما نان و بهترين ميوه شما انگور است"

بنا بر اين تكيه كردن قرآن بر اين سه نوع ميوه بى دليل نيست، كه شايد در آن روز قسمت مهمى از دلايل آن بر مردم پوشيده بوده است.                          

تفسير نمونه، ج‏14، ص222 و ج 11 ص 172، 176


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک