(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

دفیبربلاتور خارجی خودکار (AED)

 

دفیبربلاتور خارجی خودکار چیست ؟

دفیبربلاتور خارجی خودکار (AED) ، وسیله ای قابل حمل و سبک است که یک شوک الکتریکی را از خلال قفسه سینه به قلب وارد می کند. این شوک می تواند سبب متوقف نمودن ریتم غیرطبیعی شده و در هنگام ایست ناگهانی قلبی اجازه از سرگیری ریتم طبیعی را به قلب بدهد. ایست ناگهانی قلبی، قطع یکباره عملکرد قلب می باشد. اگر این مشکل در عرض چند دقیقه رفع نشود، فورا سبب مرگ می شود . اکثر ایست های ناگهانی قلبی ناشی از فیبریلاسیون بطنی می باشند. این حالت یک ریتم سریع و نامنظم قلبی است که منشا آن در حفره های پمپ کننده پایینی قلب (بطنها) می باشد . قلب باید فورا به اصطلاح «دفیبریله» شود ، چرا که با گذشت هر دقیقه شانس زنده ماندن فرد قربانی در حدود 10-7 درصد کاهش می یابد.

اهمیتAEDدر چیست؟

AEDسبب می شود که در حالات اورژانس پزشکی که نیاز به دفیبریلاسیون وجود دارد ، افراد بسیاری بتوانند کار مفیدی انجام بدهند . از آنجا کهAEDقابل حمل می باشد و بوسیله افراد غیر پزشک هم قابل استفاده است، می تواند به عنوان جزئی از برنامه های پاسخ اضطراری که شامل تماس با 115 وCPR(احیای قلبی و ریوی ) فوری می باشد بکار رود . هر سه این فعالیتها به هنگام ایست قلبی در افزایش احتمال بقا موثر می باشند .

AEDچگونه کار می کند ؟

یک کامپیوتر داخل کمربند، ریتم قلبی قربانی را از طریق الکترودهای چسبنده تشخیص می دهد. کامپیوتر بررسی می کند که آیا نیاز به دفیبریلاسیون وجود دارد یا خیر (شوک دادن). در صورت نیاز یک صدای ضبط شده به فرد احیا کننده می گوید که دگمه شوک رویAEDرا فشار دهد . این شوک به شکل آنی فعالیت قلب را متوقف کرده و به قلب فرصت از سرگیری ضربان موثر مجدد را می دهد . ملاحظاتی جهت استفاده در این روند وجود دارد .

شوک دستگاهAEDفقط در دو حالت کاربرد دارد : در فیبریلاسیون بطنی و یک حالت دیگر تهدید کننده زندگی تحت عنوان افزایش ضربان بطنی قلب بدون نبض .

نحوه استفاده از دفیبربلاتور خارجیخودکار (AED) بر روی مانکن

چه کسی می تواند ازAEDاستفاده کند ؟

پرسنل غیرپزشکی مانند پلیس ، پرسنل خدمات آتش نشانی ، میهمانداران هواپیما، نگهبان ها و سایر افراد ناجی که به شکل مناسبی جهت کار باAEDآموزش دیده اند .

 

آیا استفاده ازAEDایمن است ؟

AEDها جهت استفاده توسط افراد آموزش دیده ایمن هستند . بررسی ها نشان می دهند که در 90 درصد مواردAEDها قادر به شناسایی ریتم نیازمند دفیبریله شدن می باشند . در 95 درصد موارد هم هنگامی که دستگاه نشان می دهد که نیاز به دفیبریله کردن (شوک دادن) نمی باشد، بیمار واقعا نیاز به شوک ندارد .

 

AEDباید کجا قرار داده شود ؟

تمامی وسایل نقلیه امدادی شامل آمبولانسها ، ماشین های نیروهای انتظامی و بسیاری از ماشین های آتش نشانی می بایست دارایAEDباشند . همچنین بایدAEDها در مناطق عمومی مانند ورزشگاه ها ، فرود گاه ها ، مجتمع های اداری ، مطب پزشک و هرگونه بخش خصوصی و یا عمومی که تعداد زیادی از افراد در آنها گرد هم می آیند یا افراد در معرض خطر در آنها زندگی می کنند، وجود داشته باشند ؟

 

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟

با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

اصولا الکتروشوکهای جدید دو مد کاری دارند .

1-مدASYNC: این مد کاملا دستی بوده و الکتروشوک هیچ دخالتی در نحوه اعمالشوک به بیمار ندارد و زمانی به کار می رود که بیمار هیچ سیگنال قلبی قابل حسی ندارد .

2- مدSYNC: در این مد سیگنال قلبی توسط الکتروشوک حس شده و به صورت اتوماتیکشوک زمانی به بیمار اعمال می شود که دقیقا به قله موج قلبی رسیده باشیم . این مدخود دارای دو نحوه اعمال شوک می باشد . یکی به صورتmanualیعنی اینکه پرستار و یاپزشک تعداد و زمان اعمال شوک را بوسیله فشردن دکمه های اعمال شوک اعلام نموده و بهمحض تشخیص قله سیگنال قلبی شوک اعمال می شود . مد دیگرAEDمی باشد . این مد کاملااتوماتیک است . به این مفهوم که دو عدد پد چسبی به بیمار متصل می شود و دستگاهسیگنال قلبی بیمار را دریافت و آنالیز می کند و هر کجا که لازم باشد بر اساستنظیمات انجام گرفته توسط اپراتور شو ک اعمال می شود . به این معنی که نقش اپراتورتنها مشخص کردن حدود پارامترهای حیاتی است و تشخیص زمان و نحوه اعمال شوک و تعدادآن به عهده پردازشگر دستگاه گذاشته شده است .

منبع:

Brenner D and Elliston C .ESTIMATATED Radiation risk 0associated whit full-body


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک