(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

استئوآرتریت گردنی (Cervical osteoarthritis)

مقدمه

گردن انسان شامل 7 مهره است که بعد از کمر، شایع‌ترین ناحیه مستعد آرتروز، ساییدگی و کاهش فاصله و فتق دیسک بین مهره ای است. البته مهره‌های گردنی از آنجایی که نخاع و ریشه‌های عصبی بسیار مهمی را در برگرفته بسیار حساس تر از مهره‌های کمری هستند و آسیب‌های جدی این ناحیه می‌تواند باعث فلج کامل دست‌ها و پاها گردد.

تعریف

آرتروز گردن (استئوآرتروز گردنی یا استئوآرتریت گردنی) یا اسپوندیلوز گردنی یک بیماری تخریبی مفصلی (Degenerative joint disease) است که بیشتر افراد بالاتر از 45 سال را گرفتار می‌کند. استئوآرتریت گردنی (آرتروز گردن) برخلاف نامش یک بیماری التهابی نیست. آرتروز (استئوآرتریت) بیماری مزمنی است که اگرچه در بسیاری از افراد با افزایش سن دیده می‌شود ولی شدت آن در برخی از آن‌ها بیشتر بوده و ممکن است سبب درد و سفتی مفصل گردد. در بیمارانی که به آرتروز گردنی مبتلا هستند، تغییرات تخریبی فقرات گردنی می‌تواند در چندین مهره رخ دهد، ولی معمولاً این تغییرات در مهره‌های پایین گردن شایع تر است.

بسیاری از بیمارانی که دچار آتروز گردن می‌شوند ممکن است از درد گردن، شانه و اندام فوقانی شکایت داشته باشند. این بیماری همچنین ممکن است باعث خشکی گردن و درنتیجه کاهش حرکات گردن در جهات مختلف گردد. مهم‌ترین تغییرات در آرتروز گردن شامل کاهش ارتفاع دیسک‌های بین مهره ای و تغییر حالت طبیعی آن، ایجاد زوائد استخوانی به نام استئوفیت، تغییرات تخریبی در مفاصل بین مهره ای پشتی (مفاصل فاست یا آپوفیزیال)، تنگ شدن تدریجی کانال نخاعی (Spinal canal) و سوراخ‌های بین مهره ای (Intervertebral foramen) است که این تغییرات از عوامل زمینه ساز درد و خشکی مفصلی محسوب می‌شوند.

وضعیت ستون فقرات گردنی (مفاصل بین مهره ای جلویی و پشتی):

استئوفیت ها ممکن است در جلو و عقب تنه مهره یا حاشیه‌های مفاصل فاست (Facet joints) ایجاد شوند که گسترش آن‌ها می‌تواند منجربه تنگ شدن سوراخ بین مهره ای و کانال نخاعی گردد. همچنین ممکن است هایپرتروفی لیگامان طولی پشتی و لیگامان فلاوم (رباط زرد) ایجاد گردد که نتیجه آن تنگی کانال نخاعی (Spinal canal stenosis) است. تنگ شدن سوراخ بین مهره ای عامل تحت فشار قراردادن اعصاب گردنی است و تنگی کانال نخاعی باعث فشار به طناب نخاعی می‌گردد.

علل آرتروز گردن

*افزایش سن یا پیری

*ضربه به ستون فقرات گردنی

*حفظ وضعیت‌های ثابت و طولانی مدت سر و گردن در فعالیت‌های روزمره (مثلاً در تایپیست‌ها و افرادی که با کامپیوتر یا لپ تاپ سروکار دارند)

*حرکات ناگهانی و کنترل نشده در ستون فقرات گردنی

*ضعف و آتروفی عضلات ستون مهره ای گردنی

*آسیب دیسک بین مهره ای گردنی یا فتق دیسک بین مهره ای گردنی (Cervical intervertebral disc herniation)

*بیماری تخریبی دیسک بین مهره ای گردنی یا بیماری استحاله ای دیسک گردنی (Cervical degenerative disc disease) که بیشتر در افراد جوان اتفاق می‌افتد. در این بیماری یک نوع پیری زودرس در دیسک بین مهره ای رخ می‌دهد که باعث کاهش فاصله بین دو مهره در ناحیه درگیر می‌شود.

آسیب شناسی (پاتولوژی) آرتروز گردنی

روند آرتروز در ستون فقرات گردنی یا اسپوندیلوز گردنی ازنظر پاتولوژی می‌تواند در ارتباط با موارد زیر باشد:

*تغییرات تخریبی در مفاصل بین مهره ای جلویی بصورت زیر:

-ایجاد تغییرات تدریجی در دیسک‌های بین مهره ای درگیر که باعث کم شدن ارتفاع دیسک و کاهش خاصیت ارتجاعی آن می‌گردد؛

-تغییر در تنه یا جسم مهره‌های گردنی همراه با تشکیل زوائد استخوانی در حاشیه‌های جلو یا عقب جسم مهره؛

-ممکن است تغییراتی در ساختار رباط طولی جلویی (Anterior longitudinal ligament) و رباط طولی پشتی (Posterior longitudinal ligament) ایجاد گردد؛

*تغییرات تخریبی در مفاصل بین مهره ای پشتی یا مفاصل فاست که این تغییرات شبیه آرتروز دیگر مفاصل سینوویال است (یعنی تخریب غضروف مفصلی و ایجاد استئوفیت ها در حاشیه‌های مفصل بین مهره ای پشتی)؛

*ممکن است ساختمان رباط زرد یا لیگامان فلاوم (Ligamentum flavum) تغییر کند؛

*به دلیل فشار بیش از اندازه به مفاصل فاست یا مفاصل بین مهره ای پشتی (به علت آسیب مفاصل بین مهره ای جلویی) که بیشتر در انجام حرکات نقش دارند، ممکن است علاوه بر تغییرات فرسایشی و تخریبی درنهایت دچار نیمه دررفتگی گردند.

علایم و نشانه‌های آرتروز گردن

*درد گردن که بیشتر مربوط به پشت گردن است

*درد در ناحیه تراپزیوس و شانه

*گاهی سردرد

*احتمال محدود شدن حرکات گردن به علت سفتی مفاصل یا درد وجود دارد. معمولاً محدود شدن حرکات گردن زیاد نیست، ولی آرتروز گردنی شدید و پیشرفته می‌تواند منجربه محدودیت حرکتی زیاد در فقرات گردنی گردد.

*برخی از افراد از احساس خشکی و ساییدگی به هنگام حرکات گردن شکایت دارند. در بسیاری از موارد، کرپیتاسیون (صدای خش خش) در حرکات گردن شنیده می‌شود.

*درصورت فشار به ریشه‌های عصبی یا اعصاب گردنی در ناحیه سوراخ بین مهره ای، درد رادیکولار که در مسیر عصب است در اندام فوقانی ایجاد می‌شود که می‌تواند تا انگشتان امتداد یابد.

*درصورت فشار به ریشه‌های عصبی، ممکن است علایمی چون خواب رفتگی، سوزن سوزن شدن و خارش در دست ایجاد گردد. در این موارد، ضعف و آتروفی عضلانی کمتر رخ می‌دهد.

*ممکن است حساسیت روی عضلات پشتی گردن و زوائد خاری به هنگام لمس وجود داشته باشد

*به ندرت طناب نخاعی ازطریق استئوفیت ها به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد که در این موارد ممکن است به درگیرشدن چهار اندم، مثانه و روده بینجامد.

تشخیص

*با انجام رادیوگرافی (X-ray)، کاهش فاصله بین دو مهره مجاور، وجود استئوفیت ها در حاشیه‌های جسم مهره به خصوص در قسمت کنار جلویی آن، اسکلروز (افزایش دانسیته استخوان) همراه با ایجاد استئوفیت ها در مفصل بین مهره ای پشتی مشخص می‌گردد. *سی تی اسکن (Computed tomography scan or CT scan) جهت بررسی مهره‌ها، مفاصل فاست و کانال نخاعی

*ام آر آی اسکن (Magnetic resonance imaging scan or MRI scan) جهت بررسی دیسک بین مهره ای، ریشه‌های عصبی و کانال نخاعی

درمان آرتروز گردن

*درمان دارویی طبق نظر متخصص مربوطه

*فیزیوتراپی جهت کاهش درد و تقویت عضلات

*پرهیزاز وضعیت‌های ثابت و طولانی مدت

*پرهیزاز وضعیت‌ها و حرکات دردناک

*گاهی استفاده از گردن بندهای طبی

*در مواردی که درمان‌های بالا مؤثر نباشند و علایمی از فشار روی ریشه‌های عصبی یا طناب نخاعی وجود داشته باشد ممکن است درمان جراحی مطرح گردد (مثلاً لامینکتومی).

معمولاً بیشتر بیماران با درمان‌های دارویی و فیزیکی کنترل می‌گردند و درمان‌های جراحی کمتر صورت می‌گیرد مگر این که فشارهای شدید روی نخاع یا ریشه‌های عصبی وجود داشته باشد.

دردگردن- مراقبت از فقرات گردنی

عوامل متعددی باعث ایجاد درد در گردن (Cervical Pain) و متعاقب آن دردهای تیر کِشنده و جان فرسایی در دست‌ها می‌شود از جمله این عوامل عبارتنداز:

التهاب بافت‌های نرم اطراف مفاصل گردن, خشکی مفاصل بین مهره ای، وضعیت نامناسب سر و شانه‌ها، تغییر شکل مهره‌ها به طور اولیه یا ثانویه، آرتروز، بیماری دیسک گردن و بیماری‌های ناشی از گرفتگی‌های عضلانی و کشیدگی‌های لیگامانی.

توصیه‌ها

۱. همیشه گردن خود را چه در حالت ایستاده، نشسته، یا راه رفتن، صاف و عمود بر بدن نگهدارید به طوری که هیچ زاویه ای با بدن نسازد.

2. هرگز گردن خود را خم نکنید بلکه اگر لازم است صندلی خود را کوتاه تر کنید یا ارتفاع میز خود را بالاتر ببرید تا مجبور به خم کردن گردن خود نباشید. چرا که بسیاری از بیماری‌های گردنی ناشی از خم بودن گردن به مدت طولانی است. بنابراین حتی الامکان گردن خود را خم نکنید و اگر مجبور به این کارهستید، هر از چند گاهی گردن خود را صاف کنید.

3. از نرمش‌ها و حرکاتی که در آن‌ها مجبور به خم کردن گردن هستید دوری کنید.

4. اگر کارتان در وضعیت نشسته است و مجبور به خم کردن گردن خود هستید حتماً با یکی از دستانتان از وزن سرتان و فشار آن بر روی مهره‌های گردنی بکاهید تا کمتر دچار صدمات گردنی شوید.

5. بهتر است از میزهایی استفاده کنید که شبیه میز تحریر مدارس است و پایه‌های جلویی آن، کمی بلندتر از پایه‌های عقبی است به این ترتیب کمتر ناچارمی شوید گردنتان را خم کنید.

6. موقع مطالعه سعی کنید کتاب یا روزنامه را بالا نگهدارید نه این که گردنتان را خم کنید. مدت‌های مدیدی اینگونه مطالعه کردن ممکن است به گردن شما آسیب بزند.

7. حتی الامکان هنگام خوابیدن از بالش کوتاه استفاده کنید. به طوری که سرتان در امتداد بدن قرار گیرد نه این که خم شود.

8. در موقع رانندگی تا آنجا که می‌توانید به فرمان نزدیک‌تر بنشینید تا مجبور نباشید دستهایتان را دراز کنید و به فرمان برسانید چرا که به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد گردن درد می‌کند.

9. صندلی که روی آن می‌نشینید و رانندگی می‌کنید حتماً بایستی دارای تکیه گاهی جهت گردن باشد. چرا که در بسیاری از حوادث رانندگی از قبیل ترمزهای شدید (که باعث حرکت شدید رو به جلوی گردن می‌شود) و برخورد شدید اتومبیل دیگری از پشت (که باعث حرکت شدید رو به عقب گردن می‌شود) سبب آسیب نخاع در اثر شکستن و جابجایی مهره‌ها می‌گردد.

تمرینات و حرکات مفید:

۱. اعمال مقاومت به عضلات گردن در جهت‌های مختلف به کمک دست در خط وسط

2. از حرکات چرخشی گردن و سر خودداری کنید.

3. شانه‌ها و عضلات اطراف را تقویت نمایید. الف) شانه‌هایتان را بالا ببرید و به گوشهایتان نزدیک کنید. 5 ثانیه نگه دارید، سپس آزاد نمایید. این حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه 30 بار تکرار نمایید. ب) شانه‌هایتان را به سمت عقب حرکت دهید به طوری که کتف‌هایتان از پشت به یکدیگر نزدیک شوند این حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه 30 بار تکرار نمایید.

4. روی یک تخت دراز بکشید و گردنتان را از پایین به بالا حرکت دهید. این حرکت را روزی یک بار و هر بار 40 مرتبه انجام دهید. 5. همیشه حالتی نظامی وار داشته باشید سر صاف و مستقیم، نگاه به جلو

منابع:

چریل کوهن، ترجمه سعادتی نیریه، آرتریت روماتوئید، انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد،1387

پور مقیم سید هادی، شناخت ودرمان آرتریت روماتوئید، چاپ دوم 1385


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک