ارتباط با ما : info@behrazm.ir

(زمان خواندن: 2 - 3 دقیقه)

MRI

  mri1

 

MRIچیست و چگونه انجام می‌شود؟

روش تصویر برداری با تشدید مغناطیسی  Magnetic Resonance Imaging  یکی از روشهای پیشرفته تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از این روش می‌توان تصویر بافت‌های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماریهای اعضا بدن را تشخیص داد.

 

روش انجام:

 

mri2

 

امواج مورد استفاده  MRI  از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارند. پروتون‌هایی که در هسته ‌اتم ها قرار گرفته‌اند حول محور خود با سرعت زیادی می‌چرخند و در نتیجه یک میدان مغناطیسی در اطراف خود تشکیل می‌دهند. در  MRI  بیمار در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی قرار می‌گیرد. این میدان موجب می‌شود محور چرخش پروتونهای هسته اتمها در تمام بافتهای بدن (بخصوص پروتونهایی که در هسته آب قرار دارند) در امتداد خطوط مغناطیسی  MRI  قرار گیرند. سپس امواج رادیوئی خاص به سوی عضو مورد تصویربرداری تابانده می‌شود. این امواج که بصورت پالس فرستاده می‌شود موجب تغییر محور چرخش پروتونها می‌شود. با اتمام پالس رادیوئی، محور چرخش پروتون مجدداً در امتداد خطوط میدان مغناطیسی بر می‌گردد. این برگشت موجب ایجاد یک موج رادیوئی جدید (الکترومغناطیسی) می‌شود سپس این امواج که از تک‌تک پروتونها ساطع می‌شوند توسط گیرنده‌های دستگاه  MRI  دریافت شده و به کامپیوتر ارسال می‌گردد. در این کامپیوتر امواج ارسال شده به سرعت تحلیل و سپس تصاویری براساس این تحلیل‌ها ساخته و بر روی مانیتور نمایش داده می‌شود.

هر چه شدت موج دریافتی نقطه‌ای از بدن بیشتر باشد نشانه تراکم بیشتر پروتون در آن منطقه است و چون فراوان‌ترین اتم بدن که پروتون دارد اتم هیدروژن است که در مولکول آب قرار دارد پس هر جایی که موج رادیوئی بیشتری ارسال کرده است در واقع آب بیشتری داشته است. چون غلظت مولکول آب در بافتهای بدن متفاوت است و با بیمار شدن بافتها این غلظت باز هم تغییر می‌کند می‌توان با استفاده از اطلاعات دریافتی تصویر بسیار دقیقی از شکل بافت‌های گوناگون بدن ایجاد کرد.

در مقایسهCT scanباMRI:

MRI  یک روش تصویربرداری دقیق و پر قدرت برای تشخیص مشکلات و بیماری‌های بافتهای نرم (مانند غضروف، تاندون، لیگامان، عصب و رگ‌ها) که بسیار واضح و دقیق‌تر دیده می‌شوند در حالی که  CT scan بیشتر برای بررسی استخوان‌ها و ضایعات و آسیب‌های آن مفید است.

 توجهات:

 - هیچ جسم فلزی نباید به همراه بیمار وارد اتاق شود (با توجه به استفاده از مغناطیس بسیار قوی وحرکت اجسام فلزی در این میدان)

 - عدم استفاده از مواد آرایشی

 - همراه نداشتن اقلام (کارت اعتباری، اجسام الکترونیک مثل تلفن همراه، سمعک، ساعت یا جواهرآلات، کلید یا سکه، گیره مویا، گیره آنوریسم، پیچ و پلاک یا دیگر اجسام فلزی، وسایل تزریق اتو ماتیک دارو، اجسام فلزی خارجی که قبلاً در بدن وارد شده است بخصوص چشم، تاتو، تیر یا ترکش در بدن، گیره دندان، بعضی از انواعIUDو پچ های داروئی حاوی فلز)


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک