(زمان خواندن: 2 - 3 دقیقه)

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد(SIDS)

 

SIDSیاSudden Infant Death Syndrome، به مرگ ناگهانی كودكان در سال اول زندگی اطلاق می شود، كه علت آن تا به امروز مشخص نشده است. اما تحقیقات نشان داده اند كه عواملی مانند آلودگی محیط زیست، عفونت و مشكلات ژنتیكی و ارثی، در بروز این سندرم مؤثر هستند.گاهی اوقات در شرایطی خاص، مثل حالتی كه شير خواردر معرض عوامل مذكور قرار بگیرد، احتمال مرگ ناگهانی نوزاد بیشتر می شود.

 

بر طبق آمار گزارش شده، سندرمSIDS، شيرخواران را بیشتر در سن زیر 6 ماه، به خصوص بین 2 تا 4 ماهگی به كام مرگ می كشاند. گرچه علت این سندرم هنوز به طور كامل روشن نشده، اما با رعایت بعضی نكات ایمنی می توان تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری كرد.

 

توصیه های زیر برای كاهش عوامل خطرزا، به پدران و مادران تا حد زیادی كمك می كند:

- از خواباندن نوزاد روی شكم(به حالت دمر)، خودداری كرده و همواره او را به پشت(طاق باز) بخوابانید.

- برای خواباندن نوزاد، از تشك های طبی و استاندارد كه سطح صاف و محكمی دارند، استفاده كنید.

- در صورتی كه شيرخوارد را در كنار خود می خوابانید، فاصله خود را با او حفظ كرده تا در طول شب، از افتادن ناخودآگاه اعضای بدنتان روی او جلوگیری نمایید.

 

- وسایل نرم مثل اسباب بازی های شل، عروسك های پشم دار و پارچه ای و بالش های نرم و شل را كه ممكن است روی بینی و دهان نوزاد بیفتند و جلوی تنفس او را بگیرند، از اطراف نوزاد دور نگه دارید.

- دقت كنید پستانكی( گول زنك) كه برای نوزاد استفاده می كنید، تمیز و خشك باشد. از مضرات گول زنك افزايش ريسك عفونت گوش مياني ،ناهنجاري دنداني مي باشد وبه هيچ عنوان استفاده در شش ماه اول زندگي توصيه نمي شود

 

- از نگه داشتن نوزاد در صندلی اتومبیل، ساك حمل و یا گهواره، به مدت زیاد خودداری كنید.

بر اساس اعلامیه جدید مؤسسه ملی سلامتی و رشد كودكان، احتمال بروز "سندرم مرگ ناگهانی نوزاد"، در فصل زمستان افزایش می یابد. علت این است كه هنگام سرما والدین برای گرم كردن نوزاد، از لباس های زیاد و پتوهای ضخیم استفاده كرده و اتاق شير خوار راد را بیش از حد گرم می كنند. در حالی كه یكی از عوامل ایجاد كننده خطر سندرمSIDS، گرمای بیش از حد محیط اطراف نوزاد می باشد. بنابراین، والدین باید دقت نمایند كه حتی در فصل زمستان، دمای اتاق كودك باید در حدی متعادل(حدود 26 درجه سانتیگراد) بوده كه یك فرد بزرگسال نیز در آن دما احساس راحتی و آرامش نماید. همچنین پتوی نوزاد باید سبك و با ضخامتی كم باشد و پدر و مادرها باید مواظب باشند كه پتو را فقط تا روی سینه شير خوار بالا بكشند و از افتادن آن روی بینی و دهان او جلوگیری كنند.

 

با تشكر از باز نگري آقاي دكتر شيخاني،فوق تخصص اطفال


مقالات پزشکی تصادفي

اشتراک